ما در وبسایت کار و زندگی اعتقاد داریم همه ما در بهترین ساعات عمر خود در محیط کار حضور داریم. 

بعد از یک استراحت طولانی در شب، در بهترین ساعات روز در محیط کار هستیم.

 باید یاد بگیریم که چگونه از مفید ترین ساعات زندگی خود در محیط کار لذت ببریم!

آخرین مقالات

مایند مپ ، روشی نوین برای یادگیری

مایند مپ ، روشی نوین برای یادگیری – Mind Map

مایند مپ را آقای تونی بوزان اختراع کرده است. مایند مپ روشی نوین برای یادگیری و به خاطر سپردن است. اما سوال این است که با وجود گوگل و گوشی های هوشمند چرا باید چیزی به حافظه سپرده شود؟ 

توانایی به خاطر سپردن، ما را باهوش تر می کند. فکر کردن و حفظ کردن در ارتباط مستقیم باهم هستند و باعث باهوش تر شدن ما می شوند. 

مایند مپ تونی بوزان

 

چرا باید هوش تر باشیم

گوگل و ابزارهای کامپیوتری خیلی به ما کمک می کنند.

اما به جای ما تصمیم نمی گیرند. ما برای تصمیم گیری باید باهوش باشیم. فرض کنید برای خرید یک واحد مسکونی به یک املاکی رفته اید. اکثر ما هر چند سال یک بار با این صنف سر و کار داریم. اما آنها هر روز با افراد زیادی در ارتباط هستند. اگر به اندازه کافی باهوش نباشید، آنها می توانند به اهداف خود برسند. اما در این حالت شما برای تصمیم گیری نمی توانید از گوگل یا گوشی همراه خود استفاده کنید. 

شما باید باهوش باشید تا بتوانید در زمان مناسب تصمیم مناسبی بگیرید. 

 

هوش چیست

در ویکی پدیا هوش اینگونه تعریف شده است: 

“هوش توانایی ذهنی است و قابلیت های متنوعی همچون استدلال، برنامه ریزی، حل مسئله، تفکر انتزاعی، استفاده از زبان و یادگیری را در بر می گیرد. “

 

کلمه معادل هوش در زبان انگلیسی Intelligence است. این کلمه در انگلیسی اینگونه ترجمه می شود:

 (توانایی کسب و بکارگیری دانش و مهارتها)    the ability to acquire and apply knowledge and skills    

      (جمع آوری اطلاعات ارزشمند نظامی یا سیاسی)    the collection of information of military or political value 
 

 

چرا حفظ کردن به باهوش شدن ما کمک می کند

قسمتی از تعریف هوش، کسب دانش و مهارت است و بخش بعدی آن، بکارگیری دانش و مهارت است. برای کسب دانش باید قدرت حافظه را تقویت کنیم و برای کسب مهارت باید دانسته های خود را آنقدر تمرین کنیم تا به مهارت تبدیل شوند. 

 

 

 

 

حفظ کردن به تنهایی کافی نیست اما…

احتمالا در دوران تحصیل همکلاسی هایی داشته اید که همه چیز را حفظ می کردند. اصطلاح عامیه آن “خر خوان” بود. شاید هنوز هم استفاده می شود. به همین دلیل حفظ کردن را کار بدی می دانستیم. 

در رشته های فنی و مهندسی حفظ کردن خیلی کاربرد ندارد. توانایی استفاده از دانش مهم است. ما در پزشکی باید همه چیز را حفظ باشید. یک برنامه نویس ممکن است برای رفع یک خطا به گوگل مراجعه کند اما یک پزشک نمی تواند در مواجهه با یک بیمار به کتاب یا گوگل مراجعه کند. به همین دلیل پزشکی آموزش طولانی تری نیاز دارد و حفظ بودن تمامی نکات پزشکی به مرور زمان انجام می شود و بعد از آن تبدیل به دانش می شود. 

اما اغلب افراد فنی، به اشتباه حفظ کردن را کاری بیهوده میدانند. حفظ کردن لازم است اما کار آسانی نیست. به همین دلیل باید از راهکارهای درست برای کمک به تقویت حافظه استفاده کنیم.

 

 

آیا روشهای تقویت حافظه واقعا کار می کنند

پاسخ به روشنی بله است.

شخصا اولین باری که با این موضوع آشنا شدم، گوش دادن به تقویت حافظه آقای نصرت بود. موضوعات مطرح شده در این فایل صوتی جالب بود. اینکه حافظه ما مثل یک ظرف توری است و اگر خودمان بگوییم که حافظه ضعیفی داریم، سوراخ های توری را بیشتر می کنیم. ما باید به خودمان بگوییم که حافظه خوبی داریم. همچنین روش تصویر سازی برای لیست ها که با استفاده از آن ، هر آیتم را بصورت “اگزجره” یا اغراق امیز تصور می کنید. برای مثال آقای نصرت لیستی از لوازم را گفتند و من برای آنها تصویر ساختم.

لیست از این قرار بود: صندلی، بطری، فرش، ماهی، تلفن، سیگار، …

داستانی که من ساخته بودم به این شکل بود. یک صندلی خیلی بزرگ که از قد من هم بلند تر است، پایه های آن از بطری ساخته شده اند. بطری به جای شیشه از فرش ساخته شده است. روی این صندلی بزرگ یک ماهی آبی رنگ نشسته است و در حال حرف زدن با یک تلفن قدیمی زرد رنگ است. گوشی تلفن در حال سیگار کشیدن است و دود سیگار همه جا را گرفته است. 

اما این روش را به جز برای این لیست و چند بار دیگر، نتوانستم استفاده کنم. مشکل این بود که این روش سخت و وقت گیر بود. 

تقویت حافظه راه های بهتری هم دارد که در ادامه توضیح داده می شود.

 

 

ساختار حافظه ما مثل حافظه کامپیوتر نیست

در دهه 90 میلادی گفته می شد ساختار حافظه کامپیوتر را از ساختار حافظه انسان ساخته اند. سلول های خاکستری و پر شدن حافظه بطور عمومی شنیده می شد. داستان انیشتین و حفظ نبودن شماره تلفن خانه اش را می گفتند. اینکه ایشان میگفت من به مغز خودم برای کارهای مهم تر از حفظ کردن شماره تلفن خانه ام نیاز دارم.

اما در سالهای اخیر پیشرفت های زیادی در ساختار مغز انسان انجام شده است. مغز انسان پیچیده، قدرتمند و بینهایت حیرت انگیز است. هرگز دست از کار نمی کشد و پیوسته در حال رشد و تکامل است.

 •  در مغز هر انسان به طور متوسط 1/000/000/000/000 سلول مغزی (نرون) وجود دارد.
 • هر سلول مغزی به تنهایی قادر است 10/000/000/000/000/000/000/000/000/000 پیوند مختلف ایجاد کند.
 • هر سلول مغزی قادر است در آن وحد با 10/000 سلول مغزی دیگر ارتباط برقرار کند.
 
هر سلول مغزی دارای ده ها، صدها و هزارها شاخک به نام دندریت است. این دندریت ها برای انتقال اطلاعات به همه قسمت های بدن، سلول های مغزی  را از طریق مغز و ستون فقرات به یکدیگر پیوند می دهند. سرعت انتقال افکار، احساسات ، حواس، مزه یا خاطرات در مغز، سریع از سرعت گلوله یک مسلسل است.

این اطلاعات از یک نقطه مرکزی پخش می شوند و مجموعه ای از اطلاعات ریز مرتبط به هم را که موجب تداعی های فوری در مغز می شود بیرون می فرستند و مسیرهای اطلاعاتی را خلق می کنند که پس از هر بار تکرار آن تجربه، پرقدرت تر می شوند.

بر خلاف کامپیوتر که حافظه اش محدود است و می تواند پر شود، حافظه انسان هرگز پر نمی شود. هرچه بیشتر یادبگیرید، مغزتان راحت تر می تواند مطالب را یادبگیرد.

 

 

اصول اصلی و بنیادین حافظه

حافظه انسان با دو اصل بنیادین تخیل و تداعی در ارتباط است و رابطه مابین این دو باعث تقویت بیشتر حافظه می شود.

 

تخیل (Imagination)

هرچه بیشتر تخیل خود را تحریک کنید و آن را به کار اندازید، توانایی شما برای یادگیری بیشتر می شود. قوه تخیل انسان نامحدود است و با تحریک آن همه حواس انسان تحریک می شود و مغز به کار می افتد. داشتن یک قوه تخیل نامحدود دست شما را برای کسب تجارب جدید بازتر می کند و اجازه نمی دهد که خود را از یادگیری چیزهای جدید عقب نگه دارید.

 

تداعی (Association)

موثرترین راه برای به یادآوردن یک موضوع این است که به آن موضوع یه عنوان تصویری در ارتباط با چیز دیگری که از قبل برای شما شناخته شده  و معلوم بوده ، فکر کنید. اگر اطلاعات جدید را با تصاویری که قبلا در مغزتان ذخیره کرده اید مرتبط کنید، به خاطر آوردن آنها راحت تر انجام می شود.

 

 

ده اصل مهم در تقویت حافظه

برای اینکه حافظه خود را تقویت کنید و فراخوانی اطلاعات را راحت تر انجام بدهید، لازم است از همه توانایی های ذهن خود استفاده کنید. این اصول با بکار گیری تخیل و تداعی، برای بکار انداختن هرچه بیشتر قدرت فوق العاده مغز طراحی شده اند.

اصول مرتبط با تخیل:

1- حواس: از حواس پنچگانه خود در هنگام به خاطر سپاری استفاده کنید.

2- اغراق: در هنگام حفظ کردن یک چیز، آن را بصورتی بزرگ و غیر معمول تصور کنید.

3- ریتم و حرکت: حرکت باعث افزایش به یاد ماندنی بودن چیزها در مغز می شود. تصاویر ذهنی خود را متحرک، سه بعدی و دارای ریتم ببینید.

4- رنگ: رنگ خاطرات را زنده و سرحال می کند و حوادث را به یادماندنی تر می سازد. 

اصول مرتبط با تداعی:

5- اعداد: اعداد تاثیر قدرتمندی بر حافظه دارند و به افکارمان نظم می دهند.

6- نمادها و نشانه ها: نمادها روش فشرده و کدگذاری شده برای استفاده از قوه تخیل و اغراق برای ثبت اطلاعات در حافظه هستند.

7- داشتن نظم و الگو: منظم کردن افکار در کنار سایر اصول تقویت حافظه تاثیر آنها را بیشتر می کند.

اصول مرتبط با ارتباط مابین تخیل و تداعی:

8- جاذبه و گیرایی: در هنگام به خاطر سپاری از تصاویر تداعی کننده جذاب و دوست داشتنی استفاده کنید. 

9- خنده و شوخی: مطلبی را که می خواهیدبه خاطر بسپارید با مطالب خنده دار و سرگرم کننده همراه کنید تا توانایی خود را برای یادآوری و فراخوانی آن افزایش بدهید.

10- فکر مثبت: موضوعات را با افکار مثبت در حافظه خود نگه دارید تا یادآوری آنها احساس بهتری برای شما ایجاد کند.

 

مایند مپ ، روشی نوین برای یادگیری

با کمک از منابع زیر:

وبسایت https://www.tonybuzan.com

کتاب “قدرت حافظه درخشان“، نوشته تونی بوزان

کتاب “مغزتان را دوباره سیم کشی کنید“، نوشته دکتر جان بی. آدرین

وبسایت https://www.ted.com

حفظ کردن لغت انگلیسی، نمره IELTS

چگونه لغت انگلیسی حفظ کنیم – روشی متفاوت برای حفظ کردن لغت انگلیسی

چرا حفظ کردن جمله یا لغت انگلیسی می تواند برای شما هم مهم باشد

 

√  اگر شما هم مثل من  به دنبال بالا بردن سطح زبان برای امتحانات بین المللی زبان انگلیسی هستید.

√  اگر شما هم  دوست دارید در هنگام نوشتن ایمیل انگلیسی به راحتی کلمات مورد نیاز در متن را به خاطر بیاورید.

√  اگر به واسطه علاقه یا موقعیت شغلی خود نیاز دارید نوشته هایی را به زبان انگلیسی بنویسید.

√  اگر شما هم دوست دارید وقتی رانندگی می کنید و یا وقتی در صف نانوایی هستید بتوانید از وقت خود برای مرور کردن لغت ها استفاده کنید!

 

ممکن است شما علاوه بر اینها، دلایل دیگری هم داشته باشید که تعداد زیادی لغت انگلیسی حفظ کنید. در این صورت در این مقاله شما با آخرین روشی که من از آن استفاده کرده ام آشنا می شوید. با این روش ظرف یک ماه گذشته توانسته ام 150 لغت از کتاب 400 لغت تافل را حفظ کنم. من قصد دارم تا چند ماه آینده تمامی 400 لغت را حفظ کنم.

شاید با خود فکر می کنید که مگر می شود 400 لغت انگلیسی را حفظ کرد. بله می شود. اگر روش درست استفاده از مایند مپ را بدانید، می توانید 400 لغت انگلیسی را حفظ کنید.

روش حفظ کردن لغت انگلیسی برای شما مفید نیست اگر:

نیاز به آموزش زبان انگلیسی ندارید

نمی توانید روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی وقت بگذارم

حفظ کردن لغت را روش مناسبی برای آموزش زبان انگلیسی نمی دانید

کتاب 400 لغت تافل
سرفصل درسهای اول تا دهم

کتاب 400 لغت تافل
درس اول – Food Crops

کتاب 400 لغت تافل
درس اول- Food Crops – معنی کلمات

حفظ کردن لغت انگلیسی چه کاربردی دارد

ممکن است شما امتحان IELTS داده باشید و یا در حال مطالعه زبان انگلیسی برای شرکت در امتحان IETLS یا امتحان TOEFL باشید. در این صورت احتمالا با مشکل دایره لغت در بخش رایتینگ موجه شده اید. در این نوع تست ها یک موضوع به شما داده می شود. سپس شما باید در مدت زمان کوتاهی که برای انجام کار دارید، مطلبی در مورد آن موضوع بنویسید. حالا فکر کنید 400 لغت از کتاب 400 لغت تافل را حفظ باشید. در این صورت پیدا کردن کلمات مورد نیاز راحت تر می شود. 

علاوه بر این، هر درس این کتاب در خصوص یک موضوع می باشد. برای آن موضوع 10 لغت کم کاربرد را معرفی کرده است. لغاتی مانند infinitesimal ، assimilate ، expeditiously ، decrepit ، vestige  ، erudite که شما در محاوره و یا حتی در گفتگو های تلویزیون بی بی سی هم به ندرت آنها را می شنوید. اما در تست های انگیسی به آنها نیاز داید.

چرا حفظ کردن لغت برای من اهمیت دارد و چطور این کار را انجام می دهم.

سال 1390 آخرین باری بود که در امتحان IELTS شرکت کردم و نمره 6.5 آکادمیک گرفتم. من در هیچ دوره آموزش زبان انگلیسی شرکت نکردم. حتی برای IELTS هم کلاس نرفتم. من هدفم زندگی در کشور استرالیا بود و باید سطح دانش زبانم در حد قابل قبولی می بود. هدفم نمره نبود ، بالا بردن دانش زبان بود. پس باید لغت های زیادی را یاد می گرفتم. البته پروژه مهاجرت ما به استرالیا در همان سال ها متوقف شد اما علاقه به یادگیری زبان ادامه پیدا کرد.

 

ما در حال ساخت محصولی برای یادگیری لغت هستیم. در صورت تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر و کد تخفیف خریداران اولیه، لطفا اطلاعات خود را در فرم زیر وارد کنید.

استفاده از نرم افزارهای نارسیس برای حفظ کردن لغت انگلیسی

در زمانی که برای امتحان IELTS مطلاعه می کردم، یکی از ابزار هایی که  برای یادگیری لغت انگلیسی استفاده می کردم نرم افزار لغت نارسیس بود. نرم افزار خوبی بود و لغت های زیاد را با آن یاد گرفتم. اما یک مشکلی وجود داشت. دانستن معنی لغات نیاز است اما به یاد آوردن لغت انگلیسی بصورت فی البداهه هم مورد نیاز است.

اگر ما معنی 3000 لغت انگلیسی را بدانیم، در درک مطلب و فهمیدن گفتگوی زبان انگلیسی راحت تر خواهیم بود. اما دانستن معنی لغت برای نوشتن متن انگلیسی در بخش رایتینگ کفایت نمی کند. بنابراین لازم است علاوه بر دانستن معنی کلمات، توانایی به خاطر آوردن کلمات را نیز یاد بگیریم.

دانستن معنی لغت انگلیسی کافی نیست. برای گفتن و نوشتن به انگلیسی ، ما باید کلمات انگلیسی را به راحتی به یاد بیاوریم.

چرا حفظ کردن جمله انگلیسی برای من مهم شد

چند سال پیش سوالی در خصوص نحوه استفاده از دانش انگلیسی برای من پیش آمد: ” چرا من باید برای گفتن هر جمله انگلیسی فکر کنم و طبق قواعد گرامری و ساختار بندی جملات در انگلیسی، یک جمله بسازم و بگویم”.

از این رو شروع به حفظ کردن جملات کتاب Time Management از آقای برایان تریسی کردم و موفق شدم. متن ساده ای بود. اما برای من جالب بود که بعد از مدتی توانسته بودم چهار صفحه از کتاب را از حفظ بگویم.

بعد از آن یک کتاب دیگر در خصوص محاوره انگلیسی پیدا کردم و درس های آن را حفظ کردم. دانستن جملات انگلیسی محاوره ای برای برقراری ارتباطات روزمره لازم بود اما برای خواندن متن انگلیسی و یا ارسال ایمیل کافی نبود. در بخش اسپیکینگ در  امتحان IELTS هم، نیاز به دانستن و استفاده از گستره بازی از لغت انگلیسی داشتم. برای همین باید کار جدیدی انجام می دادم.

مایند مپ چیست و چه کاربردی دارد

نکته اول این است که سیستم حافظه ما تصویری است. یعنی اینکه ما شکل، رنگ، اندازه، و بطور کلی مشخصات فیزیکی را در ذهن خود نگهداری می کنیم. ما معادل فیزیکی را بهتر به خاطر می آوریم. از این رو اگر شما بتوانید محل قرار گرفتن یک کلمه در یک شکل را به خاطر بسپارید، به یاد آوردن آن راحت تر می شود.

مایند مپ روشی است که آقای تونی بوزان برای اختراع کرده است. ( اطلاعات بیشتر را در مورد آقای تونی بوزان در وبسایت https://www.tonybuzan.com مشاهده نمایید.). 

شما می توانید مقاله “مایند مپ ، روشی نوین برای یادگیری” را مطالعه فرمایید.

 

چگونه لغت انگلیسی را حفظ کنم

مایند مپ یک روش بسیار جالب برای به خاطر سپردن موضوعاته. در این روش لازمه یه شکلی مثل شکل زیر بکشید و موضوعاتی رو که قراره حفظ کنید روی اون بنویسید. قوانیی هم برای کشیدن داره:

1- یه دایره می کشید و موضوع رو داخل اون می نویسید. ( در شکل پایین دایره صورتی رنگ که داخل اون نوشته شده Food Crops)

2- از سمت راست بالا یه خط می کشید. لازمه که خط نا صاف باشه. ( خط آبی رنگ که روی اون کلمه abandon نوشته شده)

3- پایین اون شروع به کشیدن بقیه خط ها می کنید. حد اکثر 5 خط.

4- ادامه خط ها از سمت چپ و پایین دایره شروع میشه و تا بالا ادامه پیدا میکنه.

5- حد اکثر خطوط نباید بیشتر از 10 تا باشه. البته بهتره که کمتر از 8 خط باشه اما چون توی این کتاب هر درس 10 کلمه رو شامل شده، هر 10 کلمه رو توی یک مایند مپ قرار دادم.

حفظ کردن لغت انگلیسی، نمره IELTS

ده کلمه از درس اول کتاب در زیر آمده است. در شکل زیر آن مایند مپ مربوط به این ده کلمه دیده می شود.

 1. abandon
 2. adversely
 3. aggregate
 4. cultivation
 5. fertilize
 6. intensify
 7. irrigation
 8. obtain
 9. photosynthesis
 10. precipitation
حفظ کردن لغت انگلیسی، نمره IELTS

مقاله های مدیریت

همایونفر

مثبت اندیشی در محیط کار – گزارش سخنرانی “رهنمودهای مثبت برای کار و زندگی”

مثبت اندیشی در محیط کارهمایونفر

همایونفر

مثبت اندیشی از مباحث کلیدی در ارتباط موثر در کار و زندگی است. بالا بردن احساسات مثبت در هر زمان و مکانی کاربرد دارد. اما گاهی اوقات این نیاز بیشتر احساس می شود. با توجه به شرایط پروژه های صنعتی در کشور و رو به اتمام بودن پروژه فاز ۱۹، عدم نیاز به ادامه همکاری با برخی از پرسنل محتمل شده است. از این رو تعداد زیادی از همکاران احساس نا امنی و نگرانی می کنند. این عدم امنیت شغلی در گفتار و افکار همکاران ما تاثیر گذاشته است. توجه به اهمیت مثبت اندیشی در محیط کار در بهبود شرایط کاری به همه همکاران کمک خواهد نمود.

 

 

سخنران: مهندس آرش همایونفر

مکان: سالن اجتماعات شرکت پتروپارس

زمان: ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵ الی ۱۶

هدیه: کتاب سطل شما چقدر پر است

 

 

 

 

سخنرانی “رهنمودهای مثبت برای کار و زندگی” با مضمون مثبت اندیشی در محیط کار در چهار بخش ارائه شد. بخش اول در خصوص تاثیر افکار منفی، بخش دوم در مودر تاثیر افکار مثبت، بخش سوم شامل پنج تدبیر مثبت و بخش انتهایی شامل دعوت به اقدام و تقدیم کتاب “سطل شما چقدر پر است” به عنوان هدیه به حضار بود.

 

مثبت اندیشی در محیط کار

 

در بخش اول سخنرانی، تحقیقات خانم دکتر آلیسون لجروود در خصوص اینکه مردم چگونه فکر می کنند ارائه شد. با توضوحاتی در خصوص تحقیقات ایشان نشان داده شد که توجه انسان ها به افکار منفی بیش از افکار مثبت جلب می شود. همچنین موضوعات منفی ذهن ما را بیشتر درگیر می کند و در خصوص پاسخگویی به سوالاتی با موضوعی منفی، با تامل بیشتری جواب داده می شود.

 

در ادامه سوال مطرح شد که ” آیا افکار منفی کشنده است؟”. پس از آن با مطرح کردن داستان میراسموس و مرگ های خاموش که در جنگ آمریکا و کره اتفاق افتاده بود، کشنده بودن افکار منفی مورد تایید قرار گرفت.

 

 

برای اطلاعات بیشتر مقاله ای در رابطه با موضوع مرگهای خاموش

در کتاب [wp-svg-icons icon=”earth” wrap=”i”] “سطل شما چقدر پر است” را در همین سایت بخوانید.

 

 

 

 

در این مرحله از سخنرانی از ساختار مغز انسان مطالبی در اختیار مخاطبان قرار داده شد. با توضیحات ارائه شده گفته شد که وظیفه اصلی مغز انسان حفظ بقاء می باشد. مغز انسان همواره در حال بررسی شرایط محیطی و شرایط بدنی می باشد و در تلاش است تا با کم کردن مخاطرات، از زنده ماندن ما اطمینان حاصل کند. به همین دلیل اتفاقاتی با تاثیر منفی برای ما جلب توجه می کنند. ما به آنها توجه می کنیم تا از خطرات پیرامون خود آگاه باشیم. دانستن این نکات به ما کمک می کند تا در پیدا کردن اصول مثبت اندیشی در محیط کار خود بهتر عمل کنیم.

 کار و زندگی

 

در بخش دوم به بررسی تاثیر افکار مثبت در کار و زندگی ما پرداخته شد. تا پیش از دهه ۱۹۵۰ میلادی دانشمندان روانشناسی به دنبال آن بودند که بدانند چه چیزی در انسان بد است. اما آقای دکتر دونالد کلیفتون تحت تاثیر حادثه میراسموس، بر آن شد تا ببیند چه چیز در انسان خوب است. موضوعی که ایشان مطرح کردند این بود که اگر افکار منفی تا این حد می تواند موثر باشد که باعث مرگ انسان شود، آیا بالا بردن احساسات مثبت می تواند باعث شکوفایی انسان شود.

 

همایونفر

 

دکتر دانالد کلیفتون ایده سطل و ملاقه را برای ساده سازی و درک بهتر توجه ما به افکار منفی و مثبت ارائه دادند. طبق این نظریه باید تصور کنیم که هر سخصی یک سطل و یک ملاقه نامرعی دارد. وقتی سطل ما پر باشد احساس مثبت می کنیم و اگر سطل ما خالی شود احساس ناراحتی می کنیم. از سوی دیگر هرگاه به کسی خوبی می کنیم علاوه بر اینکه سطل وی را پر می کنیم سطل خودمان نیز اندکی پر می شود.

از سوی دیگر وقتی به کسی بدی می کنیم در حقیقت از سطل وی کم می کنیم. اما نکته ای که شاید به آن توجه نداریم این است که با بدی کردن به دیگران از سطل خودمان نیز کم می شود و در واقع حال خودمان نیز بد می شود. شاید این امر طبیعی به نظر برسد. خوبی می کنیم سطل ها پر می شود و بدی می کنیم، سطل ها خالی می شود.

نکته در اینجا است که وقتی خوبی می کنیم در اغلب مواقع جملات تشکر آمیز می شنویم. یعنی روند پر شدن سطل ها با یک رفت و برگشت تمام می شود. اما وقتی به کسی بدی میکنم، برای مثال از کسی ایراد می گیریم، طرف مقابل در دفاع از خود به ما بدی می کند. و پس از آن ما هم چون بدی دیده ایم شروع به بدی دیگری می کنیم. از این رو وقتی به کسی بدی می کنیم کم شدن از سطل ما در چند رفت و برگشت بطور پیوسته خالی می شود. از این رو تلاش برای کم نکردن سطل دیگران یکی از اصول اولیه برای ایجاد احساسات مثبت است.


همایونفر

 

همچنین آقای دکتر کلیفتون در کتاب “سطل شما چقدر پر است”، بر اساس تحقیقات انجام شده، پنج روش برای بالا بردن احساسات مثبت ارائه داده است. این پنج مورد با عنوان پنج تدبیر برای بالا بردن احساسات مثبت شامل: “کم نکردن از سطل دیگران”، “برجسته کردن آنچه درست است”، “یافتن دوستان خوب”، “بخشش بدون انتظار”، “تغییر قانون طلایی” می باشد.

 

کار و زندگی

 

در بخش پایانی سخنرانی نیز به خودمان قول دادیم که کتاب را تا آخر هفته بخوانیم، توانایی های خود را بنویسیم و هر روز آن را مرور کنیم و از سطل دیگران کم نکنیم. این قول ها به ما کمک خواهد کرد که پس از این جلسه سخنرانی نیز به مثبت اندیشی در محیط کار خود فکر کنیم. برای مثبت اندیش شدن نیاز به تمرین داریم.

 

 

مثبت اندیشی در محیط کار

 

 سخن پایانی در خصوص مثبت اندیشی در محیط کار

در پایان از کسانی که در این سخنرانی حضور یافتند تشکر شد.  ز مدیریت منابع انسانی و مدیریت روابط عمومی شرکت پتروپارس تقدیر و تشکر به عمل آمد. همچنین از آقای کاظم هادیان، رئیس آموزش شرکت پتروپارس که در هماهنگ نمودن و اجرایی نمودن این سخنرانی زحمات زیادی کشیدند تشکر شد.

همچنین کتاب سطل شما چقدر پر است به کلیه حضار به عنوان هدیه تقدیم شد.

 

 

هر کاری به اندازه زمانی که برای آن تخصیص داده شده است، طول می‌کشد

سایریل نورث کوت پارکینسون، نویسنده و تاریخ‌دان انگلیسی (1955)

امروز کارهایی را انجام می دهم که دیگران حاضر نیستند انجام بدهند، تا فردا کارهایی را انجام بدهم که دیگران قادر نیستند انجام بدهند

استاد محمد پیام بهرام پور
 1. پس از آنکه برروی کلید “افزودن به سبد خرید” کلیک کردید، در بالای صفحه برروی “مشاهده سبد خرید” کلیک کنید و به صفحه سبد خرید منتقل می شوید.
 2. سبد خرید لیستی از تمامی کالاهای انتخابی شما را نمایش می دهد.
 3. برای ادامه کار برروی کلید “ادامه جهت تسویه حساب” کلیک کنید و به صفحه پرداخت منتقل می شوید.
 4. در صفحه پرداخت، لازم است اطلاعات شخصی خود را ثبت کنید. این اطلاعات جهت ارسال فاکتور، ارسال کالا و پیگیری های بعدی مورد نیاز است.
  1. اگر خرید شما دانلودی باشد اطلاعات شامل نام، نام خانوادگی، آدرس ایمیل و شماره همراه نیاز می باشد.
  2. اگر خرید شما شامل کالای فیزیکی باشد، ما به آدرس پستی شما نیاز داریم. لطفا آدرس را کامل وارد کنید.
 5. در پایین صفحه
  1. ابتدا درگاه بانکی مورد نظر را انتخاب کنید. بهترین گزینه پرداخت اینترنتی است اما شما می توانید از درگاه زرین پال و بانک پاسارگاد نیز استفاده کنید.
  2. همچنین گزینه پرداخت غیر آنلاین را انتخاب کنید. در این صورت پس از کلیک برروی کلید پرداخت، شما به صفحه دیگری منتقل می شود که در آن اطلاعات بانکی ما وجود دارد. 
 6. پس از انتخاب روش پرداخت، برروی باکس کوچکی که کنار عبارت شرایط و مقررات قرار دارد کلیک کنید.
 7. در پایان برروی دکمه پرداخت کلیک کنید و به صفحه پرداخت برای سفارش منتقل شوید. ( بانک پاسارگاد بطور مستقیم وارد بانک می شود) در این صفحه برروی کلید پرداخت کلیک کنید و وارد صفحه درگاه پرداخت الکترونیک سداد شوید.

روش ارسال ما بطور معمول از طریق پست معمولی است. اما در صورتی که خریدار محترم عجله داشته باشد ، از طریق پست پیشتاز هم ارسال می کنیم.

از زمان ثبت سفارش معمولا یک روز کاری طول می کشد تا بسته شما پست شود. 

پس از آن ممکن است بین یک تا سه روز طول بکشد تا اداره پست بسته شما را به دست شما برساند

محصولات دانلودی پس از خرید در دسترس شما قرار می گیرد. 

 1. پس از ثبت سفارش و پرداخت، شما وارد صفحه دانلود می شوید و می توانید دانلود کنید.
 2. همچنین صورتحساب خرید شما از طریق ایمیل برای شما ارسال می شود. اطلاعات دانلود در این صورتحساب نیز وجود دارد.

شما می توانید از طریق شماره واتس آپ با ما تماس مستقیم داشته باشید. 

در نظر داشته باشید واتس آپ در ساعات کاری با سرعت بیشتری پاسخ داده می شود. اما در ساعات غیر کاری با تاخیر پاسخ داده می شود.

اما مشکل شما از این طریق به ما اعلام می شود و ما پیگیر کار شما خواهیم بود.

موارد مطرح شده از طرف کاربران ما:

 1. دانلود با گوشی موبایل: من بعضی از فایل ها را می توانم دانلود کنم اما بعضی ها دانلود نمی شود
  • بر اساس تنظیمات گوشی های موبایل، فایل ها با اندازه بزرگ فقط با وای فای دانلود می شوند. 
  •  
 2. دانلود با کامپیوتر با دانلود منیجر IDM : من وقتی روی دانلود کلیک می کنم ،IDM باز میشود  اما وقتی گزینه start download را می زنم ، فایل zip را دانلود نمی کند و فایل html دانلود می کند.
  • دانلود منیجر گاهی اوقات لینک ها را با تاخیر تبدیل می کند. لینک دانلود ما به خاطر مسائل امنیتی فروشگاه الکترونیکی بصورت کد شده است. به همین دلیل وقتی با دانلود منیجر آن را دالود می کنید، لازم است اندکی صبر کنید تا دانلود منیجر نوع فایل دانلودی را zip تشخیص بدهد.
  • اگر از فیلتر شکن استفاده می کنید تاخیر در تشخیص نوع فایل طولانی تر می شود.

لطفا برای ما پیام بگذارید