معرفی “کتاب کلید تدریس”، نوشته محمد حافظی نژاد

معرفی “کتاب کلید تدریس”، نوشته محمد حافظی نژاد

کتاب کلید تدریس – روش تدریس

نام کتاب : کلید تدریس

پدید آورنده : محمد حافظی نژاد

ناشر : نشر تعالی/۱۳۹۴

موضوع: تدریس اثر بخش

نویسنده مقاله: آرش همایونفر

 

نویسنده کتاب کلید تدریس ، محمد حافظی نژاد، فوق لیسانس تکنولوژی آموزشی است. وی بیش از ۱۰۰ مقاله با موضوعات روش ها و تکنیک های تدریس دارد. وی همچنین طراح دوره های آنلاین آموزشی و سخنران در دانشگاه های بزرگ کشور مانند شریف، امیر کبیر و تهران بوده است.

کتاب کلید تدریس در شش فصل نوشته شده و حدود ۱۶۰ صفحه دارد. کتاب با متن روان و خودمانی، در خصوص راهکارهای روش تدریس نوشته شده است. با شناختی که از نویسنده وجود دارد، تلاش وی در جهت ایجاد نزدیکی با مخاطب بوده و از موضع دوست و همکار مطالب خود را به مخاطب می گوید.

خانم « ایزابل میلون»، فیلسوف مسئل آموزشی در فرانسه است که به دلیل آشنایی با آقای حافظی نژاد، مقدمه ای برای کتاب نوشته است. ایشان  مزیایی کتاب را بر اساس اینکه  از تجربیات شخصی نویسنده نشات گرفته و به شکل کاربردی نوشته شده است ذکر نموده است.

در فصل اول کتاب کلید تدریس موضوع انتخاب محتوا توضیح داده شده است. ابتدا با توضیحات جالبی به دسته بندی مدرسان پرداخته و بهترین نوع مدرسان را کسانی معرفی کرده است که خیلی میدانند و به مخاطب کمک می کنند تا خودش یاد بگیرد. سپس نیاز مخاطب به محتوا را بررسی نموده و تاکید دارد فقط به سه گروه مخاطب، نیازمندان، علاقمندان و نیازمندان علاقه مند باید آموزش داده شود.

در بخش دیگری از این فصل، مخاطب شناسی و خلاصه کردن محتوا در روش تدریس مورد بررسی قرار گرفته است. اینکه اطلاعات را باید با توجه به نیاز و تخصص مخاطبان گرد آوری کرد. همچنین محتوا را باید تاحد ممکن خلاصه نموده و لبّ مطلب را گفت، مطالب را باید با هم ادغام کرد تا کوچک شود و از مثال نیز استفاده نمود.

همچنین در فصل اول به موضوع منابع محتوای خوب، مانند کتاب های درسی، تحقیق ها، مجلات تخصصی و اینترنت پرداخته است. از سوی دیگر اهمیت تزیین محتوا را در قالب موضوعاتی همچون نقشه مفهومی، اعداد در تقسیم بندی مطالب، توضیح واژه های فنی، تاکید مطالب مهم، تبدیل محتوای سخت به فرمولهای جالب، کمک گرفتن از گفته بزرگان و در آخر استفاده از نمودار و دیاگرام عنوان نموده است.

از شما دعوت می شود مقاله “لزوم آموزش به کارکنان” را نیز مطالعه نمایید.

در فصل دوم کتاب کلید تدریس، به مسائل قبل از تدریس و تلاش مدرس برای تضمین کیفیت تدریس پرداخته است. در این فصل تلاش شده است راهکار هایی برای مدرسان ارائه شود تا پیش از شروع به تدریس آمادگی لازم، چه از نظر محتوای آموزشی و چه از نظر استراتژی مواجهه با مخاطبان را داشته باشند. باید توجه داشته باشید شما با انسان سروکار دارید پس عوامل انسانی را در هنگام تدریس لحاظ کنید و انتظاراتتان را بصورت شفاف بیان کنید.

در بخش دیگری از این فصل به اهمیت انگیزه داشتن در یادگیری پرداخته شده است. با ذکر اینکه تدریس برای فراگیرانی که هیچ انگیزه ای ندارند، مثل دمیدن بر زغال های خاموش است شروع کرده و هشت روش انگیزه دادن را به هشت کبریت تشبیه کرده است. هشت کبریتی که موجبات برانگیخته شدن مخاطب خواهد شد. مسائلی مانند احساس قدرت کردن مخاطب، با انگیزه بودن خودتان، پاداش دادن، عقده ای نبودن خودتان، هدف داشتن، گره زدن بادکنک مخاطب، بکه تازی نکردن و آموزش دادن کسی که خودش می خواهد.

فصل سوم کتاب کلید تدریس، با عنوان «رازهای تدریس حرفه ای» که به موضوعاتی برای ایجاد جذابیت در تدریس از نظر مخاطبان اشاره دارد. نویسنده روش هایی مانند هنر قصه گویی، جلب توجه، کار گروهی، استفاده از طنز و مدیرت درست زمان را ابزار های حرفه ای گری در تدریس می داند و برای هر کدام از آنها به تفضیل در این فصل توضیحات و مثال های قابل توجهی آورده است.

فصل چهارم کتاب کلید تدریس به مدیریت کلاس پرداخته و تدریس در کلاس بی نظم را غیر ممکن می داند. این فصل ابتدا مدیرت کلاس را تعریف نموده است. سپس با عنوان نمودن موضوعات مرتبط، راهکار های مدیریت کلاس را بیان نموده است. روش هایی چون قانون گذاری، روش هایی برای اتقتدار در کلاس، شناخت بی نظمی هایی که معلم ایجاد می کند، شناخت بی نظمی هایی که معلم ایجاد نمی کند، تدریس برای دشمنان، اخراج از کلاس و ابزار های تدریس.

فصل پنجم کتاب به محکم کاری بعد از تدریس اشاره می کند. این که بعد از تدریس کار تمام نشد و مرحله جدیدی شروع شده و شما باید مطمئن شوید که یادگیری انجام شده است. برای تثبیت یادگیری باید تکلیف بدهید و برای سنجس میزان یادگیری باید آزمون بگیرید.

فصل ششم به موضوع تقلب پرداخته است. این فصل به این موضوع می پردازد که باید بدانید چرا شاگردان تقلب می کنند، چگونه تقلب می کنند و راه های مقابله با تقلب را باید بدانید.

در مجموع اگر به دنبال روش تدریس بوده و به دنبال کتابی برای شروع هستید، “کتاب کلید تدریس” نوشته آقای محمد حافظی نژاد مناسب شماست. کتابی که از زبان معلمی جوان نوشته شده و ضمن دارا بودن محتوای کامل و بومی در زمینه روش تدریس، برای درک بهتر خواننده موضوعات کاملا ساده سازی شده است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *