کتاب اثر مرکب در گروه کتاب های موفقیت، رهبری و خودیاری دسته بندی شده است. دارن هاردی در سال ۲۰۱۲ این کتاب جامع را به رشته تحریر در آورده است. تعداد زیادی از نویسندگان و بزرگان حوزه موفقیت این کتاب را تحسین نموده اند. از این افراد می توان به برایان تریسی، سخنران و نویسنده کتاب راه ثروت، جک کنفیلد، نویسنده کتاب اصول موفقیت، دیوید باخ بنیانگذار finishrich.com و نویسنده هشت کتاب پرفروش نیویورک تایمز از جمله میلیونر خودکار و همچنین کسانی همچون جفری گیتومر، جان سی ماکسول، تی هارو اکر، هاروی مک کی، پاتریک لنچیونی اشاره کرد.

دارن هاردی نویسنده ای موفق

دارن هاردی ناشر و دبیر تحریریه مجله موفقیت در آمریکا است. این مجله پیش از این توسط افراد به نامی چون اوریسون سوئت ماردن، ناپلئون هیل و اوجی ماندینو اداره شده است. حدود بیست سال است که وی جزو سرآمدان صنعت موفقیت و پیشرفت شخصی است. وی خود نتیجه به کار بردن همان اصولی است که خودش در اثر مرکب آنها را معرفی کرده است. از جمله موفقیت های زندگی وی، درآمد صد هزار دلاری در هجده سالگی، درآمد بیش از یک ملیون دلار در سال در بیست و چهار سالگی و مالکیت شرکتی به درآمد بیش از ۵۰ ملیون دلار در سال در بیست و هفت سالگی است.

در یک جمله می توان ایده کتاب اثر مرکب را تاثیر کارهای کوچک در رسیدن به اهداف بزرگ تعریف کرد. دارن هاردی این کتاب را در ۶ فصل ارائه نموده و کتاب ترجمه شده در حدود ۲۰۰ صفحه می باشد. ترجمه کتاب بسیار روان بوده و در چاپ هفدهم آن، مشکلات نگارشی یا چاپی دیده نمی شود.

خلاصه ای از فصل های اول تا سوم  کتاب اثر مرکب

فصل اول با “عنوان اثر مرکب در عمل” به تعریف ایده اثر مرکب می پردازد. اینکه تاثیر کارهای کوچک در دراز مدت برروی اهداف مورد انتظار چه تاثیراتی می گذارند و جدی گرفتن برخی موارد کوچک و به ظاهر بی تاثیر، در دراز مدت چگونه ما را در رسیده به اهداف خود یاری می بخشد.

فصل دوم با عنوان “انتخاب ها” به موضوع اهمیت انتخاب های ما در تعیین جهت حرکت ما به سوی اهداف مورد انتظار می پردازد. اهمیت انتخاب درست و قبول مسئولیت کامل انتخاب ها در رسیدن به جایگاه و مقصد نهایی را بازگو می کند.

فصل سوم با عنوان “عادت ها” به موضوع تاثیر عادت ها برروی مسر موفقیت می پردازد. از این رو به لزوم کنترل عادت ها، حذف عادت های بد و عادت به رفتار های خوب را مورد بررسی و تاکید قرار داده است. همچنین روش ثبت رفتار را به عنوان راهکاری برای حذف عادت های بد معرفی نموده است.

خلاصه ای از فصل های چهارم تا ششم کتاب اثر مرکب

فصل چهارم با عنوان “تکانش” به موضوع محرک هایی می پردازد که ما را در مسیر حرکت نگاه می دارند و باعث پیشرفت دائمی می شوند. انجام برخی کارها بطور منظم و پیوسته می توانند نیرویی ایجاد کنند که انجام امور غیر منتظره و غیر قابل کنترل سهل گردد.

فصل پنچم با عنوان “تاثیرات” از وجود سه نوع از تاثیرات روی هر شخصی سخن می گوید. اینها عبارتند از ورودی ها (چیزهایی که مغزتان را با آنها تغذیه می کنید)، ارتباط ها (آدمهایی که وقتتان را با آنها می گذرانید) و محیط (اطرافتان).

فصل ششم با عنوان “شتاب بخشی” به لحظه روبه رو شدن شما با حقیقت خودتان می پردازد. اینکه در آن لحظه تعیین کننده، چه کسی هستید و به چه کسی تبدیل می شوید. همچنین به این موضوع پرداخته است که چگونه می توانیم مدام، فراتر از انتظارات دیگران عمل کنیم و خوشبختی مان را بیش تر مرکب کنیم.

جمع بندی مطالب

در خاتمه لازم است خطر نشان شود که در سر تا سر کتاب اثر مرکب مثال های ملموس و قابل قبولی ارائه شده است. با آنکه کتاب اثر مرکب را دارن هداری به عنوان یک نویسنده آمریکایی با فرهنگ و آداب آن کشور نوشته است، اما به نظر می رسد موضوع و مثال ها بیش از آنکه به فرهنگ کشوری محدود باشد بیشتر بیان کننده مشکلات مشترک مابین آدمها است. از این رو مثال ها کاملا کاربردی و قابل همانند سازی بوده و در فرهنگ ایران نیز قابل استفاده می باشد.

0 0 رای ها
امتیاز دهی به نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها