-

-

یاد بگیریم و از مفید ترین ساعات زندگی در محیط کار لذت ببریم!

لزوم آموزش کارکنان – مزایای آموزش کارکنان

لزوم آموزش کارکنان

 

لزوم آموزش کارکنان کاملا به باور مدیران بستگی دارد. اولین قدم برای ایجاد انگیزه و بالا بردن بهره وری در صنعت ، ایجاد علاقمندی به آموزش است. منفعت آموزش در وحله اول برای خود شخص است و در وحله دوم برای سازمانی که شخص در آن شاغل است.

آیا آموزش همه مشکلات را حل می کند.

برای آنکه به نتایج درستی دست پیدا کنیم، لازم است سوال درستی بپرسیم. وقتی پرسیده می شود که “آیا آموزش همه مشکلات را حل می کند؟” بطور قطع جواب منفی است. متاسفانه بسیاری از مدیران در خصوص لزوم آموزش کارکنان همین ذهنیت منفی را دارند.

تاثیر آموزش بر کارکنان در کوتاه مدت اتفاق نمی افتد. آموزش مانند یک شام خوشمزه نیست که با خوردن آن سیر شویم. تاثیر پذیری از آموزش حتی می تواند چند سال طول بکشد.

آموزش سرمایه گذاری است نه هزینه

در چند سال گذشته که به تدریس و آموزش علاقمند شده ام، در سمینار ها و دروه های آموزشی زیادی نیز شرکت کرده ام. همچنین دوره هایی را نیز برگزار نموده ام. اما هنوز با افراد زیادی برخورد می کنم که وقتی قیمت دوره ها را می شنوند متحیر می شوند. برای مثال برای بسیاری از افراد، پرداخت هزینه یک میلیون تومانی برای شرکت در دوره “شخصیت شناسی به روش MBTI” پول دور ریختن محسوب می شود.

اگر شما هم اینطور فکر می کنید، مقاله “شخصیت شناسی و MBT در محیط کار” را مطالعه نمایید و ما را از نظر خود مطلع کنید

اما واقعیت این است که آموزش سرمایه گذاری است.

تفاوت های آموزش به کودکان و آموزش به بزرگسالان

اگر بخواهیم به لزوم آموزش کارکنان بپردازیم، ابتدا باید به نحوه آموزش به بزرگسالان نگاهی داشته باشیم. آموزش به بزرگسالان با آموزش به کودکان و نوجوانان متفاوت است. به کودکان آموزش می دهیم اما بزرگسالان آموزش می بینند. تفاوت این دو جمله در نیاز به دریافت اطلاعات نهفته است.

کودکان ذهنی باز و آماده یادگیری دارند. از این رو در اغلب متد های آموزشی، به کودکان آموزش داده می شود. برای آموزش به کودکان، مطالبی برحسب نیاز آنها ارائه می شود و آنها با اشتیاق به فراگیری آن می پردازند.

کارمندان چه نوع آموزش هایی را دوست دارند.

تحقیقات نشان می دهد که در همه دنیا دوره مدرسه و تحصیل دوره های سخت زندگی تلقی می شود. طبق تئوری انتخاب، نیاز به تفریح یکی از نیازهای اصلی انسان ها است. مدرسه و دانشگاه نیز بطور عمومی مختل کننده تفریح و آسایش انسان به نظر می رسد. از این رو دوره های آموزشی در ذهن اغلب افراد احساس ناخوش آیند مدرسه را تداعی می کند. بنابراین برای آموزش به کارمندان باید از روشهای متفاوتی نسبت به کودکان استفاده کرد. (اگر چه باید روش های خسته کننده و انگیزه کش مدارس را نیز اصلاح نمود. لازم است به جای اجبار به یادگیری، علاقه به یادگیری را در مدارس ترویج کنیم).

اما در مورد بزرگسالان وضعیت فرق می کند. بزرگسالان برخلاف کودکان، حق انتخاب و حق مخالفت دارند. اگر شما از کارمند خود بخواهید که به اجبار در کلاس آموزشی شرکت کند فایده ای ندارد. یا او شرکت می کند اما چیزی یاد نمی گیرد و یا او از شرکت کردن در دوره ها امتناع می کند. ممکن است در هر دو صورت شما او را اخراج کنید. اما یک بزرگسال را نمی توانید مانند یک کودک تهدید کنید. او به روش خودش زندگی می کند.

برای آموزش به بزرگسالان باید به پنچ موضوع زیر توجه داشت:

  • بزرگسالان باید نیاز به دانستن مطلب را در خود احساس کنند
  • بزرگسالان در صورتی با مطالب در حال آموزش ارتباط برقرار می کنند که از پیش در مورد آن اطلاع داشته باشند.
  • بزرگسالان باید شخصا نیاز به آموزش را در خودشان پیدا کنند تا آموزش را با علاقه دنبال کنند.
  • برگسالان به آموزش هایی که راه حل برای یکی از موضوعات روزمره آنها داشته باشد علاقه نشان می دهند
  • بزرگسالان به آموزش های مشکل محور بیشتر از آموزش های محتوا محور علاقه نشان می دهند.

 

مزایای آموزش کارکنان

آموزش به کارکنان مزایای فراوانی دارد که شاید از دید بسیاری پنهان مانده باشد. اما توجه به آنها در دراز مدت باعث بالا رفتن بهروه وری فردی و سازمانی می شود.

آموزش در زمینه های زیر به شخص کمک می کند:

به شخص کمک می کند تا توانایی های خود را بالا ببرد. در این صورت احساس اعتماد به نفس و خود باوری در او تقویت می شود.

اگر آموزش خوبی انتخاب شده باشد یاد آور دوران خوب کودکی خواهد بود. این امر باعث خوشحالی شخص می شود.

راهکار های جدیدی را به فرد نشان می دهد. یکنواختی زندگی را از بین می برد.

آموزش به کارمند به سازمان کمک می کند:

در افراد انگیزه تلاش بیشتر ایجاد می کند.

بین افراد همبستگی و همدلی ایجاد می کند.

کارمندان را در مسیر توسعه سازمان قرار می دهد.

 

ضرورت آموزش به کارکنان باید به عنوان یکی از اهداف مدیران ارشد سازمان ها تبدیل شود تا کارآمدی آن به بار بنشیند. آموزش دیر بازده اما پر بازده است. مدیرانی که به بهره وری و توسعه سازمان می اندیشند به اهمیت و ضرورت آموزش به کارکنان خود آگاه بوده و از آن برای بالا بردن انگیزه در کارکنان استفاده می کنند.

0 0 رای ها
امتیاز دهی به نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

آخرین مقاله ها

برد کانبان

کانبان چیست و چگونه به مدیریت کارها کمک می کند

کانبان متد مدیریت اجرای کارها است. این متد برای ایجاد، مدیریت و بهبود سرویسهایی که در آنها کارهای دانشی ارائه می شود کاربرد دارد. هدف کانبان کمک به تصویر سازی کارها، به حداکثر رساندن بهره وری و همچنین بهبود تداوم کار است. استفاده از این

ادامه مطلب »
اجایل چیست

اجایل چیست و چگونه به ما کمک می کند

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. بیانیه ی توسعه نرم افزار چابک ما با توسعه نرم افزار و کمک به دیگران در انجام

ادامه مطلب »
اصول تیم سازی با روش تاکمن

اصول تیم سازی با روش تاکمن برای تبدیل گروه به تیم موثر

استفاده از تجربه های موفق مثل اصول تیم سازی با روش تاکمن به ما کمک میکنه تا وقتی مشغله کاری ما رو احاطه کردن بتونیم ارتباط موثر در کار داشته باشیم. قدیما آدم ها یه مغازه می گرفتن و به تنهایی یا نهایتا با دو

ادامه مطلب »
bpmn چیست

BPMN چیست و مدل نشانه گذاری فرایند کسب و کار چه کاربردی دارد

انتخاب ابزار مناسب برای کسب و کار شما، در دنیایی که پر از استاندارد ها و ابزار های مختلف است کار مشکلی شده. در این مقاله به این موضوع پرداخته می شود که BPMN چیست، چرا بوجود آمده و چه اهدافی را دنبال می کند.

ادامه مطلب »
المان دروازه برای تصمیم گیری در BPMN

المان دروازه (gateway) در BPMN

انتخاب و تصمیم، ترکیب، چند شاخه کردن و هم گرا کردن  بخش مهمی از فرایند ها هستند.  در BPMN  2.0 از شکل لوزی به عنوان علامت تصمیم گیری و کنترل جریان اجرای فرایند استفاده می شود. دروزاه ها را می توان مانند مطرح کردن یک

ادامه مطلب »
چگونه کاموندا را فارسی کنیم

چگونه نرم افزار کاموندا (Camunda) را فارسی کنیم

نرم افزار کاموندا با تمام قابلیت های خوب آن، بصورت پیش فرض با تایپ فارسی مشکل دارد. با این حال با تلاش فراوان موفق شدم فونت های فارسی را برای آن تعریف کنم و امکان راست چین نویسی را به آن اضافه کنم. به عنوان

ادامه مطلب »