لزوم آموزش کارکنان

 

لزوم آموزش کارکنان کاملا به باور مدیران بستگی دارد. اولین قدم برای ایجاد انگیزه و بالا بردن بهره وری در صنعت ، ایجاد علاقمندی به آموزش است. منفعت آموزش در وحله اول برای خود شخص است و در وحله دوم برای سازمانی که شخص در آن شاغل است.

آیا آموزش همه مشکلات را حل می کند.

برای آنکه به نتایج درستی دست پیدا کنیم، لازم است سوال درستی بپرسیم. وقتی پرسیده می شود که “آیا آموزش همه مشکلات را حل می کند؟” بطور قطع جواب منفی است. متاسفانه بسیاری از مدیران در خصوص لزوم آموزش کارکنان همین ذهنیت منفی را دارند.

تاثیر آموزش بر کارکنان در کوتاه مدت اتفاق نمی افتد. آموزش مانند یک شام خوشمزه نیست که با خوردن آن سیر شویم. تاثیر پذیری از آموزش حتی می تواند چند سال طول بکشد.

آموزش سرمایه گذاری است نه هزینه

در چند سال گذشته که به تدریس و آموزش علاقمند شده ام، در سمینار ها و دروه های آموزشی زیادی نیز شرکت کرده ام. همچنین دوره هایی را نیز برگزار نموده ام. اما هنوز با افراد زیادی برخورد می کنم که وقتی قیمت دوره ها را می شنوند متحیر می شوند. برای مثال برای بسیاری از افراد، پرداخت هزینه یک میلیون تومانی برای شرکت در دوره “شخصیت شناسی به روش MBTI” پول دور ریختن محسوب می شود.

اگر شما هم اینطور فکر می کنید، مقاله “شخصیت شناسی و MBT در محیط کار” را مطالعه نمایید و ما را از نظر خود مطلع کنید

اما واقعیت این است که آموزش سرمایه گذاری است.

تفاوت های آموزش به کودکان و آموزش به بزرگسالان

اگر بخواهیم به لزوم آموزش کارکنان بپردازیم، ابتدا باید به نحوه آموزش به بزرگسالان نگاهی داشته باشیم. آموزش به بزرگسالان با آموزش به کودکان و نوجوانان متفاوت است. به کودکان آموزش می دهیم اما بزرگسالان آموزش می بینند. تفاوت این دو جمله در نیاز به دریافت اطلاعات نهفته است.

کودکان ذهنی باز و آماده یادگیری دارند. از این رو در اغلب متد های آموزشی، به کودکان آموزش داده می شود. برای آموزش به کودکان، مطالبی برحسب نیاز آنها ارائه می شود و آنها با اشتیاق به فراگیری آن می پردازند.

کارمندان چه نوع آموزش هایی را دوست دارند.

تحقیقات نشان می دهد که در همه دنیا دوره مدرسه و تحصیل دوره های سخت زندگی تلقی می شود. طبق تئوری انتخاب، نیاز به تفریح یکی از نیازهای اصلی انسان ها است. مدرسه و دانشگاه نیز بطور عمومی مختل کننده تفریح و آسایش انسان به نظر می رسد. از این رو دوره های آموزشی در ذهن اغلب افراد احساس ناخوش آیند مدرسه را تداعی می کند. بنابراین برای آموزش به کارمندان باید از روشهای متفاوتی نسبت به کودکان استفاده کرد. (اگر چه باید روش های خسته کننده و انگیزه کش مدارس را نیز اصلاح نمود. لازم است به جای اجبار به یادگیری، علاقه به یادگیری را در مدارس ترویج کنیم).

اما در مورد بزرگسالان وضعیت فرق می کند. بزرگسالان برخلاف کودکان، حق انتخاب و حق مخالفت دارند. اگر شما از کارمند خود بخواهید که به اجبار در کلاس آموزشی شرکت کند فایده ای ندارد. یا او شرکت می کند اما چیزی یاد نمی گیرد و یا او از شرکت کردن در دوره ها امتناع می کند. ممکن است در هر دو صورت شما او را اخراج کنید. اما یک بزرگسال را نمی توانید مانند یک کودک تهدید کنید. او به روش خودش زندگی می کند.

برای آموزش به بزرگسالان باید به پنچ موضوع زیر توجه داشت:

 

مزایای آموزش کارکنان

آموزش به کارکنان مزایای فراوانی دارد که شاید از دید بسیاری پنهان مانده باشد. اما توجه به آنها در دراز مدت باعث بالا رفتن بهروه وری فردی و سازمانی می شود.

آموزش در زمینه های زیر به شخص کمک می کند:

به شخص کمک می کند تا توانایی های خود را بالا ببرد. در این صورت احساس اعتماد به نفس و خود باوری در او تقویت می شود.

اگر آموزش خوبی انتخاب شده باشد یاد آور دوران خوب کودکی خواهد بود. این امر باعث خوشحالی شخص می شود.

راهکار های جدیدی را به فرد نشان می دهد. یکنواختی زندگی را از بین می برد.

آموزش به کارمند به سازمان کمک می کند:

در افراد انگیزه تلاش بیشتر ایجاد می کند.

بین افراد همبستگی و همدلی ایجاد می کند.

کارمندان را در مسیر توسعه سازمان قرار می دهد.

 

ضرورت آموزش به کارکنان باید به عنوان یکی از اهداف مدیران ارشد سازمان ها تبدیل شود تا کارآمدی آن به بار بنشیند. آموزش دیر بازده اما پر بازده است. مدیرانی که به بهره وری و توسعه سازمان می اندیشند به اهمیت و ضرورت آموزش به کارکنان خود آگاه بوده و از آن برای بالا بردن انگیزه در کارکنان استفاده می کنند.

0 0 رای ها
امتیاز دهی به نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها