شخصیت شناسی و MBTI در محیط کار می تواند باعث روان شدن ارتباطات کاری گردد. بسیاری از مشکلاتی که در محیط کار پیش می آید به دلیل انتظار ما از دیگران ناشی می شود. ما انتظار داریم که دیگران رفتاری خاص داشته باشند اما آنها کاملا برعکس آن عمل می کنند.

آیا انسان قابل شناخته شدن است.

چندین سال پیش آقای برایان تریسی در یک دوره آموزشی به موضوع جالبی اشاره کرد. او گفت:

مغز هر انسانی مانند یک کامپیوتر بسیار پیچیده و منحصر به فرد است. اما مشکل اینجاست که این کامپیوتر پیچیده دفترچه راهنما ندارد. از این رو هر شخصی باید با تلاش و کوشش فراوان بتواند توانایی های مغز خود را کشف کند.

پیشنهاد آقای برایان تریسی تلاش بی پایان بود. این گفته او به دل من نشت. در آن سال ها من در یک سردرگمی به سر می بردم. با آنکه زیاد کار می کردم اما در شک بودم که شاید راه را اشتباه می روم. همه به دنبال تلاش کمتر و تفریح بیشتر بودند اما من برعکس همه بودم. از این رو گفته های آقای تریسی برای من دلگرم کننده بود.

برخلاف نظر آقای برایان تریسی، انسان دارای دفترچه راهنما است. از چند سال پیش به موضوعات روانشناسی علاقمد شدم و در این زمینه به مطالعه و تحقیق پرداختم. با ورود به مباحث روانشناسی، به واقعیت جالبی آشنا شدم. این واقعیت از آنجایی ناشی می شود که انسان ها را می توان به جندین گروه شخصیتی تقسیم نمود. هر گروه خواسته های مشابهی دارند.

شخصیت شناسی چیست

شخصیت شناسی به روش MBTI به ترجیحات انسان ها در ارتباط با دنیای اطرافشان می پردازد. بر طبق MBTI، انسان ها در روش دریافت انرژی، دریافت اطلاعات، تصمیم گیری و سبک زندگی با هم تفاوت دارند. برای مثال کسی که زیاد حرف می زند پرحرف نیست. بلکه او برای دریافت انرژی ترجیح می دهد با دیگران در ارتباط باشد و از جمع انرژی بگیرد. در عوض همکاری که در جلسات نظر نمی دهد بی اطلاع از موضوع نیست. بلکه او ترجیح می دهد در ذهن خود به موضوع فکر کند و پس از آنکه برای خودش به نتیجه رسید، نظرش را بازگو کند.

شخصیت شناسی چه کاربردی دارد

شخصیت شناسی به روش MBTI در شناخت خواسته ها به ما کمک می کند. اینکه ما برای کار کردن در چه محیطی مناسب هستیم می تواند در انتخاب شغل مناسب ما راهگشا باشد.ممکن است برخی از خواسته های ما برای خودمان شناخته شده باشد اما شخصیت شناسی خواسته های ناخودآگاه را به ما نشان می دهد.

زمانی که من برای دوره کارآموزی دانشگاه، در بخش تعمیرات الکترونیک یک کارخانه مشغول به کار شدم به موضوع جالبی برای انتخاب شغل خود پی بردم. در آن کارخانه از ماشین آلات تراشکاری PLC و CNC برای تولید قطعات یدکی خودرو استفاده می شد. از آنجایی که این تجهیزات شامل بخش های مکانیکی و الکترونیکی بود، برای تعمیرات نیاز به مهندسی الکتسترونیک بود.

با آنکه این کار برای من بسیار منوع و جالب بود اما مشکل بزرگی وجود داشت. کار کردن در محیط کارخانه و پوشیدن لباس کار از یک سو، ژولیده شدن به علت گرمای هوا و رطوبت شمال از سوی دیگر باعث دل زدگی من از این نوع کار کردن شد. من از همان دوران پوشیدن لباس تمیز و مرتب را دوست داشتم و به آراستگی خود اهمیت زیادی می دادم. از این رو کار کردن در این محیط را مناسب خود نمی دانستم. با این خواسته، بعد از دانشگاه در کارهای مرتبط با کامپیوتر و شبکه های کامپیوتری مشغول به کار شدم که به دلیل وجود اتاق سرورهای سرد و خنک، به هدف آراستگی در محیط کار می رسیدم.

با این حال، کار کردن با برخی افراد برای من آسان نبود. برخی از مدیران را خیلی دوست داشتم و با برخی از آنها به مشکل جدی می رسیدم. گاهی اوقات به مرحله ای می رسیدم که با خود می گفتم دیگر جای من اینجا نیست. البته همیشه در محل کار بعدی شرایط کاری برای من بهتر می شد. اما دلیل ناراحتی از محل کار را نمی دانستم. اکنون که شخصیت شناسی می دانم، که من به عنوان یک درونگرا، در محیط های کاری شلوغ و پرسروصدا نمی توانم کار کنم. از این رو، وقتی شرایط کاری در یک شرکت تغییر پیدا می کرد، آن محیط دیگر طبق ترجیح درونگرایانه من بود و از کار کردن و بودن در آن محیط لذت نمی بردم. اما از دلیل این ناخوشنودی بی اطلاع بودم.

آموزش شخصیت شناسی

شخصیت شناسی در بهبود روابط با همکاران

شخصیت شناسی به روش MBTI به ما کمک می کند همکاران خود را بشناسیم و خواسته های آنهارا بدانیم. برای مثال اگر شما بدانید که ترجیح مدیر شما در دریافت اطلاعات توجه به جزئیات است، در هنگام دادن اطلاعات به وی وارد جزئیات می شوید. من مدیری داشتم که هربار به او نامه ای می نوشتم یک ارجاع تند می گرفتم. از آنجایی که او یک حسی بود و من یک شهودی( مفاهیم دریافت اطلاعات در MBTI)، من در دادن اطلاعات به او دچار مشکل می شدم.

من بطور معمول نامه را به خلاصه ترین جملات ممکن می نوشتم و به نظر خودم از زیاده گویی پرهیز می کردم. اما مدیرم نیاز به جزئیات داشت تا بتواند موضوع را درک کند. از این رو در پاسخ به نامه ارسال شده، خواستار جزئیات می شد. اما از زمانی که من با روش شخصیت شناسی به نیازهای او پی برده ام، نامه های ارسالی ام بازگردانده نمی شوند.

چکونه در آزمون شخصیت شناسی شرکت کنم

شما با شرکت در دوره های شخصیت شناسی می توانید به ترجیحات خود پی ببرید. همچنین با انجام تست های MBTI در این وبسایت می توانید شناخت اولیه از ترجیحات خود پیدا کنید.

با ما همراه باشید.

0 0 رای ها
امتیاز دهی به نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها