خوشنویسی با خودکار و احساس اعتماد به نفس در کار

خوشنویسی با خودکار

خوشنویسی با خودکار            .

اگر خط خوبی ندارید احتمالا شما هم مثل من معتقد هستید که خوش خطی یک استعداد خدادادی است. اما با تمرین جسته و گریخته در طی دو سال، فهمیدم که این استعداد در همه ما وجود دارد ولی نیاز به شکوفایی دارد. با اندکی تمرین، شما هم می توانید خوشنویسی با خودکار را بدست آورید و از دست نوشته های خود لذت ببرید.

از دوره ابتدایی که شروع به نوشتن کردم خط من تقریبا به همان شکل باقی ماند. رفتن به دانشگاه و سال ها کار کردن در شرکت های مختلف نتوانست خللی در بد خطی من ایجاد کند. از آنجایی که عمیقا اعتقاد داشتم خوش خطی یکی از الطاف الهی است، همیشه خودم را  محروم از این لطف الهی می دیدیم. در همه این سال ها، چندین بار شروع به تمرین کردم ولی هر بار به بی استعداد بودن خودم اطمینان بیشتری پیدا کردم.

تایپ در کامپیوتر به جای تلاش برای خوش خطی

از آنجایی که کار با کامپیوتر و شبکه های کامپیوتری را به عنوان شغل مورد علاقه خود انتخاب کرده بودم، تلاشم را در جهت بهبود تایپ کامپیوتری به کار بستم. خوشبختانه در تایپ ۱۰ انگشتی مستعد بودم و به سرعت پیشرفت کردم. بنابراین راهی برای پنهان کردن خط نا خوانای خودم پیدا کرده بودم.

شروع خوشنویسی با خودکار به انگلیسی

در سال های ۸۷ تا ۸۹ عزم رفتن به بلاد خارجه داشتم. از این رو باید امتحان IELTS (امتحان زبان انگلیسی) می دادم. از انجایی که انشاء نویسی به زبان انگلیسی هم بخشی از این امتحان بود، لازم بود بنویسم. اما خط انگلیسی را هم به نا خوانایی فارسی می نوشتم. چون هدف مشخص بود، شروع به تمرین خوش نویسی به زبان انگلیسی کردم. برای این کار یک دفتر خوش نویسی انگلیسی خریداری کردم و از روی آن نحوه درست نوشتن حروف را یاد گرفتم. هر روز تمرین می کردم. در محیط کار، خودم را ملزم به انجام تمرینات کرده بودم. حداقل روزی ۱۰ دقیقه با دقت زیاد خوش نویسی می کردم.

بعد از چند ماه، وقتی دوستانم دست نوشته ها را می دیدند از زیبایی خط انگلیسی من تعریف می کردند. البته می دانستم که بخشی از این تعریف ها از روی محبت و برای تشویق من بود. اما آنچه برای من مسلم بود، تبدیل یک خط نا خوانا به دست خط خوانایی بود که دوستانم آن را قابل ستایش می دیدند.

از شما دعوت می شود مقاله “مثبت اندیشی در محیط کار” را مطالعه فرمایید

اولین جرقه برای تلاش به خوش خطی

چند سالی از آن موقع گذشت. خط فارسی من همچنان بد بود. من در پروژه فاز ۱۹ پارس جنوبی مشغول به کار شدم. در آن پروژه یکی از مدیران ارشد پروژه خط زیبایی داشت. آقای مهندس دهکردی، با خط زیبای خودشان، با روان نویس بنفش رنگ خود و همیشه بصورت مورب در زیر نامه ها دستور می نوشتند. البته ایشان آنقدر انسان محترم و با ادبی بودند که دستورات خود را با انشایی محبت آمیز و در خواست گونه می نوشتند. با دیدن نوشته های خوش خط و احترام آمیز ایشان، همه دوست داشتند به سرعت کار را انجام دهند.

خوشنویسی با خودکار

خوشنویسی با خودکار

اما با این همه زیبایی مشکلی وجود داشت. زمانی که لازم می شد در زیر پاراف نامه ایشان چیزی بنویسم فاجعه رخ می داد. خط من به نسبت خط ایشان، حقیقت خرچنگ قورباقه را تجلی می نمود. خجالت می کشیدم چیزی بنویسم و نامه را به خودشان برگردانم. چند جمله کوتاه را بار ها و بار ها تمرین می کردم که شاید خوانایی داشته باشد و قابل قبول شود. تا پیش از این هیچکدام از مدیرانم خطی زیبا نداشتند که از نوشتن در کنار دست نوشته آنها شرمنده خط نا زیبای خودم شده باشم.

تمرین خوش خطی را با روزی ۱۰ دقیقه شروع کردم

از این رو تصمیم گرفتم خط خودم را خوب کنم. به این فکر کردم که اگر من توانسته ام از دستم به خوبی استفاده کنم و تایپ ۱۰ انگشتی را یاد بگیرم و اگر توانسته ام خط انگلیسی خود را خوب کنم، حتما می توانم خط فارسی خوبی داشته باشم. در ابتدا الگوی درستی نداشتم. فونت نستعلیق را نصب کردم. غزل “سال ها دل طلب جام جم از ما می کرد” را در ورد تایپ کردم و با خط نستعلیق پرینت کردم. چون این غزل را خیلی دوست داشتم هر روز از روی آن می نوشتم. بعد از چند ماهی خط نا خوانای خرچنگ قورباقه من تغییر کرد. دیگر خرچنگ قورباقه نبود اما زیبا هم نبود.

تمرین خوشنویسی با استفاده از کتاب

خرید کتاب “آموزش خط تحریری” و ” آموزش خوشنویسی با خودکار“، تالیف استاد مهدی شیخ ربیعی باعث جهت دار شدن تلاش های من شد. در این کتاب ها یاد گرفتم چگونه باید بنویسم. هماهنگی مابین حروف و کلمات را یاد گرفتم.

کتاب خوشنویسی با خودکار۱

حالا دیگر باور دارم همه ما استعداد خوش نویسی داریم. شاید استعداد و ذوق هنری یک استاد خوش نویس را نداشته باشیم اما می توانیم خوشنویسی با خودکار را تمرین کنیم  و به خط خود مان افتخار کنیم. اما با تمرین زیاد. به قول آقای محمود معظمی، توانا بود هر که تمرین کند.

به خاطر سپاری شکل حروف

یکی از مهم ترین کارهایی که برای خوش خط شدن نیاز دارید، به خاطر سپاری شکل حروف است. مشکل ما بد خط ها عدم توانایی دست مان نیست. همه ما فکر می کنیم که دست ما نمی تواند خوش خط بنویسد.

واقعیت این است که دست ما از ذهن ما دستور می گیرد. ما همان شکلی را می کشیم که در ذهن خودمان از یک حرف متصور هستیم. اگر ما شکل حروف را به درستی به خاطر بسپاریم، در هنگام نوشتن هم تلاش می کنیم شبیه همان شکل روی کاغذ بکشیم. اما اگر در خصوص شکل درست حروف فکر نکرده باشیم، همان شکلی را که در ناخود آگاه خود ذخیره کرده ایم روی کاغذ می کشیم. در واقع شکل حروفی را که ما در ناخود آگاه خود ذخیره کرده ایم، همان شکل حروفی است که در اول ابتدایی و در هنگام یادگیری حروف می نوشتیم.

همه می گویند که برای خوش خط شدن باید تمرین زیاد انجام داد. احتمالا شما هم مثل من در مقاطع زمانی مختلف تمرین زیاد کرده و نتیجه نگرفته اید.

نکته در اینجا است که در برخی از افراد، انجام تمرین زیاد باعث جایگزین شدن شکل حروف در ناخود آگاه آنها می شود. از این رو به تدریج به جای نوشتن حروف خرچنگ قورباقه، حروف زیبا می نویسند. مشکل افرادی مثل من و شما در این است که اگر این کار را هزار بار هم انجام بدهیم، تلاشی برای جایگزین کردن شکل جدید حروف در ذهن خود نمی کنیم.

برای حل این مشکل من یاد گرفته ام که بطور خود آگاهانه و با دیدن حروف و کلماتی که با خط خوب نوشته شده اند، شکل آنها را حفظ کنم. اغلب کتاب های راهنمای خط، نحوه نوشتن هر حرف را توضیح می دهند. کاری که شما باید انجام بدهید این است که به این راهنما نگاه کنید و بدون اینکه آن را روی کاغذ بکشید، مسیر حرکت خودکار را با چشم دنبال کنید.

خوشنویسی با خودکار ۲

با این روش، به تدریج ذهن شما شکل های جدیدی از حروف را جایگزین شکل های قبلی می کند. پس از آنکه ذهن شما تصوری زیبای حروف را آموخت، نوبت به تمرین با خودکار و آموزش دادن به دستتان برای پیاده کردن حروف است.

البته لازم نیست که چند ماه وقت بگذارید و اول از همه حروف را در ذهن خود جای بدهید. شما می توانید حروف را طبق روند کتاب تمرین کنید. اما در هنگام تمرین به این نکته توجه داشته باشید که تنها نوشتن برای خوشنویسی با خودکار کافی نیست. بلکه یاد گرفتن شکل درست حروف، باعث سرعت بخشیدن به یادگیری و تداوم خوش خطی شما در آینده خواهد شد.

برای خوش خطی باید تمرین را آغاز کنید

خوشنویسی با خودکار نیاز به تمرین روزانه دارد. تجربه خودم روزی ۱۰ دقیقه بصورت روزانه بود. اگر در هر مقام و منصب و جایگاه کاری باشید، اگر سرتان هر چقدر شلوغ باشد که فرصت سر خاراندن نداشته باشید، باز هم مطمئن باشید که می توانید ۱۰ دقیقه را روزانه به این کار اختصاص بدهید. فقط باید خودتان را ملزم به انجام تمرینات کنید. اگر می توانید زمان بیشتری را تمرین کنید اما تمرینات را به کمتر از ۱۰ دقیقه کاهش ندهید. در کتابی خوانده ام که آقای آرنولد شوارتزینگر، قهرمان بدن سازی جهان و بازیگر معروف سینما گفته است ” برای تمرین های بدن سازی برنامه ریزی داشته باشید. در روز های تمرین، حتی اگر حال تمرین کردن هم ندارید به باشگاه بروید و در آنجا بنشینید”. این کار معجزه می کند. هر روز تمرین کنید و نتیجه را ببینید.

راهکار ما برای کمک به خوش خطی شما

ما به شما کمک می کنیم. ما با ارسال ایمیل های روزانه ای به شما یادآوری می کنیم که چه چیزی را تمرین کنید. تمیرین های ما از کتاب ” آموزش خط تحریری” گرفته شده است. این کتاب را می توانید از کتاب فروشی ها و یا وب سایت انتشارات بین المللی آبرنگ خریداری کنید. قیمت این کتاب ۵ هزار تومان است و برای انجام تمرینات به آن نیاز دارید.

لطفا مقاله ما را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

25 پاسخ

 1. با سلام خدمت استاد گرانقدر اینجانب الان عضو شدم ممنونم از آموزشهائی که در اختیار کاربران قرار می دهید .سپاسگزارم

  1. دوست عزیز سلام
   از اینکه مقاله رو مطالعه کردید از شما سپاسگزارم.
   هدف از نوشتن این مقاله به اشتراک گذاشتن تلاش خودم برای خوش خطی و موفقیت در این هدف بوده. اگر من تونستم در سن ۴۲ سالگی شروع به تمرین کنم و موفق شدم، شما هم میتونید. مهم اینه که ناتوانایی های آموختنی رو کنار بگذاریم و تغییر رو ایجاد کنیم.
   قدم بعدی خریدن کتاب و تمرین از روی کتابه. تمرین کنید ، به شکل حروف و ترکیب اونها در کلمات دقت کنید، از دیدن کلمات روی تابلو مغازه ها و جاهای دیگه لذت ببرید و سعی کنید شکل کلمات رو حفظ کنید.

   موفق باشید.

 2. سلام و ممنون بابت مقاله امیدوار کنندتون ، من دست خطم خیلی بده طوری که معلم کلاس اول هم صداش درومد تاالانم هیچ تلاشی واسه ی بهبودیش نکردم اما با مقاله شما انرژی گرفتم و از امروز تمرین میکنم

 3. سلام
  من یه سوال داشتم
  اینکه جدیدا وقتی نوک مداد یا اتود پخ میشه و به طبع دست خط کلفت تر میشه به شدت از این حالت بدم میاد قبلا اینجوری نبودم و دست خط یک دستی داشتم و اصلا هم کلفت نمی نوشتم ولی الان موقع نوشتن با توجه به دست خطم تمرکزم رو هم از دست می دم موقع درس خواندن و این امان من رو بریده لطفا خواهش می کنم کمکم کنید

 4. سلام خسته نباشید
  من وقتی جزوه مینویسم خیلی خطک بده که خودم نمیتونم بخونم مخواستم ببینم چجوری هم سریع هم خوش خت بنویسیم

  1. دوست عزیر، آقای محمد رضا
   طبق تجربه خودم، وقتی که تند بنویسید خط شما بدتر میشه. اگر خط شما بد باشه و تند هم بنویسید، خط شما ناخوانا میشه.
   من هم مثل شما بودم و برای همین تمرین خوش خطی رو شروع کردم. اما باز هم وقتی که نیاز باشه تند بنویسم خطم بد میشه اما دیگه نا خوانا نیست.

   من سعی می کنم هر روز حتی به مدت ده دقیقه هم که شده تمرین خط رو انجام بدم. این کار به من کمک میکنه که شکل حروف رو فراموش نکنم و موقع تند نوشتن هم بهتر بنویسم.

   از اینکه نظر دادین و سوال پرسیدین از شما سپاسگزارم.

 5. سلام و درود به آقای همایون فر :
  من خطم خیلی بد بود با استفاده از مقاله ای که شما نوشتید تونستم بهترش کنم سپاس فراوان بابت نوشته ی خوبتون

  1. محمد عزیز سلام
   از اینکه این مقاله رو مطالعه کردین و نظرتون رو نوشتید از شما ممنونم.
   شما نوشتین که تلاش کردین و موفق نشدین اما نگفتین که چه مدت تلاش کردین. باید خدمتتون عرض کنم برای خودم خیلی طول کشید تا باور کنم که میتونم خط خودم رو تغییر بدم.
   در واقع همه چیز به باور شما بستگی داره.
   گفته میشه، اگر شما بگید میتونید کاری رو انجام بدین یا بگید نمیتونید در هر دو صورت حق با شماست.

   به خاطر همین من نمیتونم به شما بگم که شما میتونید. من فقط میتونم بگم که خودم این کار ها رو انجام دادم و طی چند سال از اینکه میتونم خوش خط بنویسم به خودم افتخار می کنم.
   امیدوارم شما هم توانایی هار خودتون رو باور کنید و چند سال دیگه برای من بنویسید که تونستید خط خودتون رو خوب کنید.

 6. با درود به اقای همایونفر:
  من زمانی ک در امتحان استرس دارم و میخوام ک سریع همه ی جواب هایی ک در ذهنم هست رو خیلی سریع وارد برگه کنم،اصلن نمیتونم دست خط خوبی داشته باشم.امیدوارم بتونید راهکار خوبی رو ب من پیشنهاد کنید.با سپاس

  1. سرکار خانم هستی سلام
   از سوال خوبتون ممنونم.
   مشکل تند نویسی فقط مشکل شما نیست. استاد مهدی شیخ ربیعی، مولف کتاب های خوش نویسی در مقدمه کتابشون به همین نکته اشاره کردن. بطور کلی وقتی شما سرعت نوشتنتون رو زیاد می کنید کیفیت خط نوشته شده پایین میاد. تنها راهش تمرین زیاد در خوش خط نویسی و تلاش برای نوشتن با سرعت بالا تره.
   ممنون از توجه شما.

 7. با سلام
  مقاله جالب و امیدوار کننده ای بود خیلی لذت بردم.چه بسیار افراد زیادی هستند که از مدیران ارشد کشور هم هستند اما متاسفانه خط اونها خیلی بده و هیچ تلاشی برای بهبود اون نکردن تا به حال.

 8. طبق اخرین تحقیقات انجام شده تو معتبر ترین دانشگاها در هر زمینه ای ۸۰ درصد تلاش و ۲۰ درصد استعاد دخیله پس با تلاش فراوان ممکنه عالی نشیم اما بی شک از حالت عادی بهتر خواهیم بود

  1. دوست عزیز سلام
   از اینکه نظر خودتون رو درباره خط من نوشتید ممنونم. اگر قبلا خط من رو دیده بودید متوجه می شدید که چقدر خوشحال هستم که خطم خوب شده. مهم ترین پیامی که این مقاله داره اینه که حتی در چهل سالگی هم میتونین با تمرین خط خودتون رو بهتر کنید. دست از تلاش بر ندارید. موفق باشید.

   1. سلام
    درسته خط شمامانند خوشنویسان نشده ولی از هیچی بهتره
    بااین طرح شما چقدر طول میکشد خوب بنویسم
    باتشکر از مقاله شما

    1. دوست عزیز سلام
     از اینکه مقاله مورد توجه شما قرار گرفته خوشهالم.
     من از اواخر ۹۳ شروع به تمرین کردم. از سال پیش که این مقاله رو نوشتم همچنان تمرین خط رو انجام میدم. حالا که آخر ۹۶ هستیم خطم بهتر از قبل شده.
     سرعت پیشرفت شما به شدت علاقه و تمرین های شما بستگی داره. من خودم سال اولی که شروع کرده بودم باور نداشتم که خطم میتونه خوب بشه. به خاطر همین خیلی پیشرفت نداشتم. اما از اوایل سال ۹۵ باور کردم که میتونم خطم رو خوب کنم و موفق شدم.
     برای شما و همه دوستان علاقه مند آرزوی موفقیت می کنم.

دیدگاه‌ها بسته‌اند.

blank

نماد اعتماد الکترونیکی

برای مشاهده اطلاعات وبسایت کار و زندگی، لطفا برروی عکس کلیک کنید