تعادل در کار و زندگی باید به یک اصل و هدف ما تبدیل شود. تبلیغات دنیای تجاری امروز ما را به سمت و سویی می کشاند که به نظر می رسد کار کردن و پول بدست آوردن از همه چیز مهم تر است. اما سوال این است که چه چیزی یک زندگی خوب را می سازد.

والت دیزنی به تازگی انیمیشن زیبایی را به نام Inner Workings ساخته است. این انیمیشن در خصوص سیستم داخلی شخصی به نام پل است که در دهه ۱۹۸۰ در کالیفرنیا زندگی می کند. در یک روز کاری معمولی، اجزاء بدن پل شامل مغز، قلب، ریه ها، معده و حتی مثانه و کلیه ها به همراه او بیدار می شوند. قلب او درخواست یک صبحانه کامل را بر اساس نیاز معده دارد. همچنین قلب او طالب بازی در ساحل دریا و خرید یک عینک آفتابی از فروشنده جذاب آن است.

این در حالی است که مغز او همواره نگران بوده و عاقبت همه کارهای غیز معمول او را با حادثه ای مرگبار یکی می داند. به همین دلیل، مغز او همواره تلاش می کند تا قلب و دیگر اجزاء داخلی بدن او را متقاعد کند که از خواسته های خود دست بردارند و تنها به کار کردن فکر کنند.

این در حالی است که مغز می خواهد که پل به موقع در سر کار خسته کننده خود حاضر شود. او در شرکت “بورینگ و گلام” کار می کند. نام شرکت هم به معنی خسته کننده و عبوس انتخاب شده تا عدم دلپذیری محیط کاری او را نشان دهد. مغز همچنین تلاش می کند که پل را از خطراتی که فکر می کند باعث مرگ او می شوند، دور نگه دارد.

مغز که از رفتار سرکش قلب خسته شده است، اجازه کنترل پل را از قلب می گیرد. از این رو پل به موقع سر کار خود حاضر می شود. در محل کار، پل به همراه شمار زیادی از همکاران خود، اطلاعات را همانند یکدیگر وارد کامپیوتر می کنند. سرانجام، مغز به روند افسرده کننده زندگی پل پی می برد. مغز او در می یابد که ادامه این روند در آینده باعث ناخشنودی وی از زندگی شده، و سر انجام در ناامیدی و تنهایی به مرگ وی منجر خواهد شد.

در زمان صرف نهار، مغز او، کنترل را مجددا به قلب باز می گرداند. از این رو قلب پل، او را به سوی تمامی خوشی هایی که قبل از حضور در محل کار به آنها فکر کرده بود می رساند. در نتیجه، پس از بازگشت مجدد به محل کار خود،  شور و شوق حاصل از تفریح را به انجام کار های خود منتقل می کند. خوشهالی و نشاط او به سرعت در بین همکاران او نیز گسترش می یابد و مدیران مسن او را نیز به هیجان و شادی وا می دارد.

در تیتراژ پایانی فیلم نیز اینگونه نشان داده می شود که پل با آن فروشنده جذاب ازدواج کرده است و خانواده خوشهالی را تشکیل داده است.

والت دیزنی به زیبایی هر چه تمام تر موضوع حفظ تعادل در کار و زندگی را برای ما به نمایش گذاشته است. واقعیت این است که محیط های کاری ما به راستی خسته کننده و مایوس کننده هستند. بسیاری از مدیران ما به دلیل اینکه سالها با سخت کوشی و تلاش زیاد کار کرده اند، در سازمانهای تحت نظارت خود نیز این تفکرات را پیاده سازی می کنند.

احتمالا شما هم وقتی برای اولین بار از شرایط کاری شرکت گوگل مطلع شدید، کار کردن در چنین شرکتی را رویایی تصور کرده اید. ممکن است به عنوان کارمند نتوانیم محیط کاری را کاملا مطابق خواسته خود تغییر دهیم. اما برای توانستن و دست یافتن، ابتدا باید دانست.

تغییر شرایط میحیط کار می تواند با گذاشتن و نگهداری چند گلدان گل انجام شود. می تواند برخورد شادمانه با همکاران باشد. و حتی می تواند لبخند ساختگی در هنگام سلام گفتن به همکاران باشد.

با اندیشیدن به موضوع تعادل در کار و زندگی ، محیط کار خود را شاداب سازیم.

0 0 رای ها
امتیاز دهی به نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها