-

-

یاد بگیریم و از مفید ترین ساعات زندگی در محیط کار لذت ببریم!

بهترین مدیر کیست و چه خصوصیاتی دارد؟

بهترین مدیر کیست و چه خصوصیاتی دارد؟ پاسخ به این سوال پیچیدگی هایی به وسعت تعداد شرکت ها و تعداد کارمندان دارد. با این حال می توان برخی از مهم ترین عوامل را برای ایجاد حس بهترین مدیر بودن بر شمرد.

نقش مدیر چیست؟

مدیریت را اینگونه تعریف می کنند: “انجام کار از طریق دیگران”. بنابراین نقش مدیر تعریف کار و تقسم آن ما بین کارمندان است. اگر چه انجام کار از طریق کارمندان انجام می شود اما مسئولیت انجام کار همواره بر دوش مدیر است. از این رو مدیریت ارشد یک سازمان، نتیجه و کیفیت کار را از مدیران سطوح مختلف در سازمان خود می خواهد.

در عین حال مدیر نقش کلیدی در سامان دهی ارتباطات مابین کارکنان را دارد.

مدیر دوست داشتنی من

یک سازمان به چه کسی بهترین مدیر می گوید

در اغلب سازمان ها ارتقاء کارکنان به پست های مدیریت بر اساس توانایی های تخصصی صورت می گیرد. از این رو تعریف بهترین مدیر نیز اندکی از واقعیت دور شده است. یکی از مدیران قدیمی ما می گفت امروزه مدیر کار کارشناسی می کند، کارشناس کارهای تکنیسینی می کند و به پایین. این مشکل عموما از آنجایی حاصل می شود که افراد پیش از آنکه ارتقاء پیدا کنند آموزش نمی بینند.

از اینر رو مدیران روند درستی را برای تبدیل شدن به بهترین مدیر طی نمی کنند. برای مثال مدیری را می شناختم که در دوران کارشناسی خود به نوعی از زیر کار در رو بود. این فرد وقتی به یک سمت مدیریتی خوب در شرکت رسید، همه کارمندان را همانند خودش می دانست. او می گفت من خودم در زمان کارشناسی همیشه بعد از نهار پشت میز خود چرت می زدم. از این رو اعتقاد داشت که همه کارمندان به دنبال وقت تلف کردن و از زیر کار در رفتن هستند. بطور قطع این فرد با این دیدگاه هرگز نمی تواند به بهترین مدیر تبدیل شود.

در یک سازمان کارآمد، بهترین مدیر باید مدیریت بداند. شاید دانستن کار کارشناسی مهم باشد. اما من به تجربه افرادی را دیده ام که با تمام توانایی های کارشناسی نتوانسته اند نقش بهترین مدیر را بدست آورند.

در یک سازمان باید مابین رضایت نیروی انسانی و انجام کارهای محوله تعادل برقرار شود. اگر نیاز های سازمان نادیده گرفته شود و مدیر تنها در پی راضی نگاه داشتن کارمندان خود باشد، کارها به نحوی قابل قبولی پیش نمی روند. از سوی دیگر اگر مدیری که تنها به اهداف سازمان فکر می کند، در دراز مدت با کمبود نیروی انسانی روبه رو خواهد شد.


برای مطالعه کتاب “مدیر دوست داشتنی من” اینجا کلیک کنید


کارمندان یک سازمان به چه کسی بهترین مدیر می گویند.

نیاز به قدرت و ارزشمندی یکی از نیاز های پایه ای انسان است. از این رو همه دوست دارند در جایگاه قدرت قرار بگیرند. بسیاری از مدیران وقتی به این جایگاه می رسند به نوعی خودشان را گم می کنند و فراموش می کنند در زمان کارمندی خود از مدیر خود چه انتظاری داشته اند.

بسیاری از تحقیقات نشان می دهد که حفظ احترام متقابل یکی از برجسته ترین نیازهای کارمندان است. اگرچه افزایش حقوق و بهبود وضعیت کاری در برخی از مقاطع کاری و برای برخی بسیار مهم می شود، اما همه کارمندان، به دریافت احترام از سوی مدیر خود بها می دهند.

از این رو اغلب کارمندان مدیری را بهترین مدیر می پندارند که بیشترین احترام را برای آنها قائل باشد.

چگونه به بهترین مدیر تبدیل شویم.

با توجه به موضوعات مطرح شده در بالا، تبدیل شدن به بهترین مدیر می تواند چالش بر انگیز باشد. روانشناسی نوین بر این باور است که به دلیل آموزش های نادرست گذشته، استفاده از زور و اجبار یکی از راه های زود بازده در مدیریت است. از این رو اغلب مدیران به جای تلاش در فرهنگ سازی و ایجاد محیط کاری مملو از احترام متقابل، به روش های اعمال فشار متوصل می شوند.

همه ما ساختار های پدرسالارانه خانواده، روش های ارعاب معلم و شاگردی آموزشی را تجربه کرده و یا از نزدیک دیده ایم. از آن مهم تر، به دلیل کم اهمیت دانستن آموزش های مدیریتی، یا در این دوره ها شرکت نکرده ایم و یا در صورت شرکت اجباری در آنها، مطالب ارائه شده را مناسب برای آن ور آب تلقی نموده ایم.

برای تبدیل شدن به بهترین مدیر نیاز به زور و اجبار نیست. از خود بپرسیم ” آیا این روش های که تاکنون استفاده کرده ایم باعث موفقیت ما و سازمان ما شده است؟”. شاید شما بگویید بله! اما به احتمال زیاد این را تجربه کرده اید که وقتی شرایط کاری در یک شرکت یا سازمان سخت می شود، کارآمد ترین افراد اول از همه سازمان را ترک می کنند. زیرا آنها همیشه به دنبال بهترین مدیر برای خودشان می گردند و با ترجیح می دهند که با بهترین مدیر کار کنند.

شما هم می توانید با تغییر نگرش خود به بهترین مدیر برای سازمان و کارمندان خود تبدیل شوید.

0 0 رای ها
امتیاز دهی به نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

آخرین مقاله ها

برد کانبان

کانبان چیست و چگونه به مدیریت کارها کمک می کند

کانبان متد مدیریت اجرای کارها است. این متد برای ایجاد، مدیریت و بهبود سرویسهایی که در آنها کارهای دانشی ارائه می شود کاربرد دارد. هدف کانبان کمک به تصویر سازی کارها، به حداکثر رساندن بهره وری و همچنین بهبود تداوم کار است. استفاده از این

ادامه مطلب »
اجایل چیست

اجایل چیست و چگونه به ما کمک می کند

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. بیانیه ی توسعه نرم افزار چابک ما با توسعه نرم افزار و کمک به دیگران در انجام

ادامه مطلب »
اصول تیم سازی با روش تاکمن

اصول تیم سازی با روش تاکمن برای تبدیل گروه به تیم موثر

استفاده از تجربه های موفق مثل اصول تیم سازی با روش تاکمن به ما کمک میکنه تا وقتی مشغله کاری ما رو احاطه کردن بتونیم ارتباط موثر در کار داشته باشیم. قدیما آدم ها یه مغازه می گرفتن و به تنهایی یا نهایتا با دو

ادامه مطلب »
bpmn چیست

BPMN چیست و مدل نشانه گذاری فرایند کسب و کار چه کاربردی دارد

انتخاب ابزار مناسب برای کسب و کار شما، در دنیایی که پر از استاندارد ها و ابزار های مختلف است کار مشکلی شده. در این مقاله به این موضوع پرداخته می شود که BPMN چیست، چرا بوجود آمده و چه اهدافی را دنبال می کند.

ادامه مطلب »
المان دروازه برای تصمیم گیری در BPMN

المان دروازه (gateway) در BPMN

انتخاب و تصمیم، ترکیب، چند شاخه کردن و هم گرا کردن  بخش مهمی از فرایند ها هستند.  در BPMN  2.0 از شکل لوزی به عنوان علامت تصمیم گیری و کنترل جریان اجرای فرایند استفاده می شود. دروزاه ها را می توان مانند مطرح کردن یک

ادامه مطلب »
چگونه کاموندا را فارسی کنیم

چگونه نرم افزار کاموندا (Camunda) را فارسی کنیم

نرم افزار کاموندا با تمام قابلیت های خوب آن، بصورت پیش فرض با تایپ فارسی مشکل دارد. با این حال با تلاش فراوان موفق شدم فونت های فارسی را برای آن تعریف کنم و امکان راست چین نویسی را به آن اضافه کنم. به عنوان

ادامه مطلب »