-

-

یاد بگیریم و از مفید ترین ساعات زندگی در محیط کار لذت ببریم!

برای انتخاب مدیر خوب، لازم است مدیر خود را ارزیابی کنیم

مدیر خوب          .

احتمالا برای شما هم اتفاق افتاده است که از مدیر خود راضی هستید اما دلیل آن را نمی دانید. بدون شک رضایت و نارضایتی از مدیر امری نسبی است. ممکن است شما مدیر خوب خود را دوست داشته باشید اما همکاران شما از او ناراضی باشند. یکی از بهترین راهکار ها استفاده از جدول ارزیابی مدیر خوب است.

مدیر خوب یکی از نعمت های محیط کار است. بله ارزیابی مدیر روشی برای پیدا کردن مدیر محبوب شما است. طبق سیستم های کارمندی ، مدیران برای انتخاب کارمندان خود از روشهای مختلفی استفاده می کنند. روشهایی در هنگام استخدام، متد های ارزیابی کارکنان و بسیاری از شیوه های مدیریتی استفاده می شود. هدف از تمامی این شیوه ها، ایجاد همسویی کارکنان با اهداف سازمانی است.

در چند سال اولی که شروع به کار می کنید، شما نیاز به کسب تجربه دارید. بنابراین ممکن است مقیاس کاملی از خصوصیات مدیر مورد علاقه خود نداشته باشید. در این شرایط، شما نیاز به کسب تجربه و مطالعه دارید. بطور مثال در کتاب “مدیر دوست داشتنی من” بسیاری از خصوصیات یک مدیر دوست داشتنی اشاره شده است. شما می توانید با مطالعه این کتاب از تجربیات بیست سال گذشته ایرانی استفاده کنید.

ارزیابی برای پیدا کردن مدیر خوب

ممکن است شما علاوه بر ایده های ارائه شده در کتاب “مدیر دوست داشتنی من“، خودتان هم ایده هایی داشته باشید. بسیار هم عالی است. در هر صورت در قدم دوم، سازمان دهی اطلاعات باید انجام گیرد. به منظور سهولت در کار شما، جدولی برای ارزیابی مدیر آماده شده و در مسیر زیر قرار داده شده است.

فایل ارزیابی مدیر خوب را دانلود کنید : [download id=”370″]

تمامی خوبی هایی که از مدیر خود انتظار دارید در جدول وارد کنید. سپس برای هر کدام از رفتار های خوب به مدیر خود از یک تا ده امتیاز بدهید. پس از اتمام کار، در پایین جدول امتیازها را با هم جمع کنید. پس از آن از فرمول داده شده برای سنجش سطح رضایت شما از مدیرتان استفاده کنید.

 

برای مثال فرض کنید شما ۱۴ رفتار خوب از یک مدیر را در جدول نوشته اید. پس از امتیاز دادن به هر رفتار خوب مدیر خود، مجموع امتیاز ها را در پایین جدول بنویسید. فرض کنید مجموع امتیاز ها ۹۰ شده باشد. در این صورت طبق فرمول زیر محاسبه درصد رضایت انجام می شود.

 

%d9%81%d8%b1%d9%85%d9%88%d9%84-%d9%85%d8%ad%d8%a7%d8%b3%d8%a8%d9%87-%d8%a7%d8%b1%d8%b2%db%8c%d8%a7%d8%a8%db%8c-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1

طبق فرمول بالا و اعداد فرضی برای مدیر شما محاسبه به قرار زیر خواهد بود:

درصد رضایتمندی = ۱۴ / ( ۱۰ * ۹۰ )

درصد رضایتمندی = حدود ۶۵ درصد

چگونه از ارزیابی مدیر خوب استفاده کنیم

اگر تعداد رفتار هایی که شما نوشته اید ۱۴ مورد و مجموع امتیازهای داده شده ۹۰ باشد، محاسبه نشان می دهد که شما حدود ۶۵ درصد از مدیر خود راضی هستید. در این صورت امکان بهبود وجود دارد. فقط کافی است مواردی را که امتیاز پایینی به مدیر داده اید را مورد بازبینی قرار دهید. در این صورت شما می توانید با تمهیداتی رضایت خود را نسبت به مدیر خود بالا ببرید.

 

برای مثال شما  به آیتم “توجه به افزایش حقوق کارکنان” به مدیر خود نمره پایینی داده اید. در این صورت تکلیف شما با خودتان و مدیرتان روشن است. شما از همه جهت از مدیر خوب خود راضی هستید و فقط با این مورد مشکل دارید. بنابراین لازم است برروی این مورد تمرکز کنید و مشکل را حل کنید. برای مثال ممکن است این مدیر به هیچ عنوان به کارکنان خود افزایش حقوق نمی دهد. و یا اینکه به دلایل اقتصادی امکان افزایش حقوق را ندارد. اما حالت دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشد. ممکن است شما تاکنون تقاضای افزایش حقوق نداده باشید و یا این درخواست را با کسی مطرح نکرده باشید. در این صورت این ایراد بیش از آنکه به مدیر شما مربوط باشد به شما برمی گردد. فقط لازم است راهی برای مطرح کردن نیاز خود پیدا کنید و این نقطه ضعف مدیر خود را بهبود ببخشید.

 


0 0 رای ها
امتیاز دهی به نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

آخرین مقاله ها

برد کانبان

کانبان چیست و چگونه به مدیریت کارها کمک می کند

کانبان متد مدیریت اجرای کارها است. این متد برای ایجاد، مدیریت و بهبود سرویسهایی که در آنها کارهای دانشی ارائه می شود کاربرد دارد. هدف کانبان کمک به تصویر سازی کارها، به حداکثر رساندن بهره وری و همچنین بهبود تداوم کار است. استفاده از این

ادامه مطلب »
اجایل چیست

اجایل چیست و چگونه به ما کمک می کند

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. بیانیه ی توسعه نرم افزار چابک ما با توسعه نرم افزار و کمک به دیگران در انجام

ادامه مطلب »
اصول تیم سازی با روش تاکمن

اصول تیم سازی با روش تاکمن برای تبدیل گروه به تیم موثر

استفاده از تجربه های موفق مثل اصول تیم سازی با روش تاکمن به ما کمک میکنه تا وقتی مشغله کاری ما رو احاطه کردن بتونیم ارتباط موثر در کار داشته باشیم. قدیما آدم ها یه مغازه می گرفتن و به تنهایی یا نهایتا با دو

ادامه مطلب »
bpmn چیست

BPMN چیست و مدل نشانه گذاری فرایند کسب و کار چه کاربردی دارد

انتخاب ابزار مناسب برای کسب و کار شما، در دنیایی که پر از استاندارد ها و ابزار های مختلف است کار مشکلی شده. در این مقاله به این موضوع پرداخته می شود که BPMN چیست، چرا بوجود آمده و چه اهدافی را دنبال می کند.

ادامه مطلب »
المان دروازه برای تصمیم گیری در BPMN

المان دروازه (gateway) در BPMN

انتخاب و تصمیم، ترکیب، چند شاخه کردن و هم گرا کردن  بخش مهمی از فرایند ها هستند.  در BPMN  2.0 از شکل لوزی به عنوان علامت تصمیم گیری و کنترل جریان اجرای فرایند استفاده می شود. دروزاه ها را می توان مانند مطرح کردن یک

ادامه مطلب »
چگونه کاموندا را فارسی کنیم

چگونه نرم افزار کاموندا (Camunda) را فارسی کنیم

نرم افزار کاموندا با تمام قابلیت های خوب آن، بصورت پیش فرض با تایپ فارسی مشکل دارد. با این حال با تلاش فراوان موفق شدم فونت های فارسی را برای آن تعریف کنم و امکان راست چین نویسی را به آن اضافه کنم. به عنوان

ادامه مطلب »