-

-

یاد بگیریم و از مفید ترین ساعات زندگی در محیط کار لذت ببریم!

اخراج شدن می تواند یک اتفاق خوب باشد

اخراج شدن

اخراج شدن به نظر ترسناک است. در چند سال اخیر تهدید به اخراج از مدرسه کم رنگ شده است. اما از ابتدای پیدایش سیستم آموزشی در ایران، تهدید به اخراج از مدرسه کاملا شایع بود. به عنوان مهم ترین ابزار تنبیهی، همیشه ما را از اخراج شدن ترسانده اند. در این مقاله به شما نشان می دهم که چرا اخراج شدن از محل کار نتنها درد آور نیست، بلکه لازم است.

 

من در مدت بیست سال گذشته در شرکت های مختلفی کار کرده ام. از این رو مدیران متفاوت با خلق و خوی متفاوت زیاد دیده ام. چندین بار تهدید به اخراج شده ام، اما اخراج نشدم. حتما از خودتان می پرسید کسی که حتی یک بار طعم اخراج را نچشیده، چطور می تواند در مورد خوش آیند بودن اخراج شدن بگوید.

آیا توانایی داشتن از اخراج شدن جلوگیری می کند

شاید فکر کنید که اگر توانایی داشته باشید و در کار خود پر تلاش باشید، نباید نگران اخراج شدن باشید. من هم سالیان زیادی اینگونه فکر می کردم. اما گاهی اوقات شرایط با آنچه شما فکر می کنید تفاوت دارد. از این رو همیشه احتمال اخراج شما وجود دارد. همیشه احتمال دارد مدیر شما موقعیت کاری بهتری پیدا کند و از شرکت یا سازمان برود. آن وقت معلوم نیست مدیر بعدی هم به خوبی مدیر قبلی شما باشد.

 

چرا باید اخراج بشویم

اصولا وقتی در یک شرکت یا سازمان کار می کنید، بعد از یک یا دو سال به شرایط کاری خود عادت می کنید. توانایی های شما بالاتر می رود، با همکاران راحت تر کار می کنید و از همه مهم تر اینکه روابط خوبی با مدیر خود پیدا می کنید. اتفاق ناگوار پس از گذشت این دوره اولیه رخ می دهد. احتمالا شما انگیزه خود را برای پیشرفت از دست می دهید. احساس می کنید که پایتان سفت شده است و از شدت تلاش شما کاسته می شود. یعنی به مرحله خطر وارد شده اید.

 

اگر در یک سازمان و در یک پست سازمانی بیشتر از سه سال بمانید شروع به فسیل شدن می کنید. بله دقیقا فسیل می شوید. کارهایی که انجام می دهید بدون شک ارزشمند است. اما شما ظرفیت بالاتری دارید. اگر این کار را یاد گرفته اید، حتما می توانید کارهای دیگری را نیز یاد بگیرید. اما با ماندن در یک کار مشخص، استعداد های خود را می کشید. شما خلاقیت خود را نابود می کنید بدون آنکه خودتان هم متوجه باشید.

 

مثالی از اخراج شدن

زمانی در یکی از پروژه های نفتی کار می کردم. در آن زمان به شبکه های کامپیوتری مبتنی بر مایکروسافت کاملا مسلط بودم. دوره های مختلفی را گذرانده بودم و چند سالی بود که به سرور ها ( کامپیوتر های مادر) بطور کامل تسلط یافته بودم. در آن زمان به همسرم می گفتم تا زمانی که مدیر پروژه و مدیر سایت فعلی در این شرکت هستند، من نیز در این شرکت هستم. یک روز من حضور نداشتم و مدیر پروژه مشکلی با کامپیوتر خود پیدا کرد. همکارم برای رفع مشکل نزد وی رفت اما مشکل را به درستی رفع ننمود.

فردای آن روز وقتی به شرکت رفتم، از دفتر مدیر پروژه با من تماس گرفتند. وقتی نزد آن مدیر محترم رفتم، بسیار عصبانی بود. حرفهای عجیبی می زد. تمامی توانایی و عملکرد من را زیر سوال برد. البته چند روز بعد فهمیدم که یکی از مدیران به دلیل مشکلی که با مدیر ساخت پالایشگاه پیدا کرده بود به نوعی زیر آب زنی کرده است. اما حرفهایی که شنیده بودم حق من نبود. با فرض اینکه ممکن است تا چند ماه دیگر اخراج شوم، شروع به بررسی وب سایت های کاریابی کردم. در آن زمان فهمیدم که دانستن شبکه های مایکروسافتی کافی نیست و باید به نوع دیگری از شبکه که اصطلاحا به آن شبکه سیسکو می گویند مسلط باشم. با مطالعه و تلاش شبانه روزی، در ظرف چند ماه توانستم در این زمینه نیز تخصص پیدا کنم و در شرکت جابه جا شوم.

همیشه فرصت های بهتری وجود دارد

موارد از این دست چند بار برای من اتفاق افتاده است. هر بار که احساس می کردم که دیگر در این شغل بازنشست خواهم شد، مشکل بزرگی پیدا می کردم. و هر بار که این مشکل باعث آزار من می شد، به جای اینکه نگران از دست دادن شغل فعلی خود باشم، با تلاش بیشتر توانستم به جایگاه بهتری دست پیدا کنم.

 

اگر دارید اخراج می شوید.

اگر شما در معرض اخراج شدن قرار گرفته اید بدانید که دلیل آن یکی از موارد زیر است.

  • – با خودتان رو راست باشید. کار خود را خوب بلد نیستید و باید بیشتر مطالعه کنید.

 

  • – در کار خود حرفه ای هستید اما مدیر شما ارزش شما را نمی داند. محل بهتری را برای کار کردن پیدا کنید.

 

  • – شما در کار خود حرفه ای هستید اما به دلیل زیاد ماندن در یک سازمان کرخت شده اید. شما نمی توانید همه توانایی های خودتان را به مدیرتان نشاند دهید.

 

اگر کسی شما را اخراج نمی کند

شاید شما حرفه ای هستید و در یک شغل بیش از سه سال مانده اید و کسی نمی خواهد شما را اخراج کند. اگر به ماندن در آن شغل ادامه بدهید آینده کاری خود را خراب کرده اید.

از تغییر شغل خود لذت ببرید.

0 0 رای ها
امتیاز دهی به نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

آخرین مقاله ها

اصول تیم سازی با روش تاکمن

اصول تیم سازی با روش تاکمن برای تبدیل گروه به تیم موثر

استفاده از تجربه های موفق مثل اصول تیم سازی با روش تاکمن به ما کمک میکنه تا وقتی مشغله کاری ما رو احاطه کردن بتونیم ارتباط موثر در کار داشته باشیم. قدیما آدم ها یه مغازه می گرفتن و به تنهایی یا نهایتا با دو

ادامه مطلب »
bpmn چیست

BPMN چیست و مدل نشانه گذاری فرایند کسب و کار چه کاربردی دارد

انتخاب ابزار مناسب برای کسب و کار شما، در دنیایی که پر از استاندارد ها و ابزار های مختلف است کار مشکلی شده. در این مقاله به این موضوع پرداخته می شود که BPMN چیست، چرا بوجود آمده و چه اهدافی را دنبال می کند.

ادامه مطلب »
المان دروازه برای تصمیم گیری در BPMN

المان دروازه (gateway) در BPMN

انتخاب و تصمیم، ترکیب، چند شاخه کردن و هم گرا کردن  بخش مهمی از فرایند ها هستند.  در BPMN  2.0 از شکل لوزی به عنوان علامت تصمیم گیری و کنترل جریان اجرای فرایند استفاده می شود. دروزاه ها را می توان مانند مطرح کردن یک

ادامه مطلب »
چگونه کاموندا را فارسی کنیم

چگونه نرم افزار کاموندا (Camunda) را فارسی کنیم

نرم افزار کاموندا با تمام قابلیت های خوب آن، بصورت پیش فرض با تایپ فارسی مشکل دارد. با این حال با تلاش فراوان موفق شدم فونت های فارسی را برای آن تعریف کنم و امکان راست چین نویسی را به آن اضافه کنم. به عنوان

ادامه مطلب »
قدم اول کار با BPMN

قدم اول کار با BPMN

BPMN بیش از 100 المان متفاوت دارد. یادگرفتن همه آنها در ابتدای کار لازم نیست. اما به مرور و با استفاده از مثال های مختلف، کاربرد های آنها آموزش داده می شود. برای شروع باید بدانیم که نمودار BPMN از رخداد و فعالیت تشکیل شده

ادامه مطلب »
لینکدین

در لینکدین چطور با نظر دیگران مخالفت کنیم

در شبکه های اجتماعی اظهار نظر آزاد است. با این حال موافقت و مخالفت ما باعث دیده شدن بیشتر یک پست می شود. مهم است که بدانین در لینکدین چطور با نظر دیگران مخالفت کنیم. الگوریتم های شبکه های اجتماعی بر مبنای توجه به یک

ادامه مطلب »